Ülo Toomsalu • 5. märts 2002 kell 6:06

Veidemannid tülis Rüütli kantselei juhiga

Presidendi kantselei direktori Tarmo Männi ning nõuniku Andra Veidemanni vahel kestvad erimeelsused tekitavad segadust riigipea kantseleis ning võivad kaasa tuua Veidemanni lahkumise, kirjutab Eesti Päevaleht.

President Arnold Rüütli nõuniku Andra Veidemanni sõnul peaksid kantselei eriarvamused jääma kantselei seinte vahele.

?Olen veendunud, et eriarvamusi on igal pool,? ütles Veidemann. ?President kogub palju informatsiooni ka väljastpoolt ning lõpliku valiku teeb president ise, ei mina ega Tarmo Mänd ole otsustajaks. Annaks jumal, et need pilved kantselei ümber taanduks.?

Eesti Päevalehele ütlesid usaldusväärsed allikad, et tegemist on Andra Veidemanni abikaasa Rein Veidemanni õhutatud tüliga, mis on seotud presidendi aastapäevakõnega. ?Kuna kirjanik Rein Veidemann on presidendi kõnede autor, siis taotleb ta autoriõigust, mis tähendab, et tekstis ei tohi muudatusi teha. Kuid president Rüütel tegi seda,? märkis anonüümseks jääda soovinud allikas.

Kantselei direktori Männi sõnul ei ole tal midagi isiklikku Andra Veidemanni vastu. ?Kogenud poliitikuna ning suurte teadmistega inimesena täidab ta hästi presidendi poolt talle pandud ülesandeid,? ütles Mänd. ?Olen hämmingus, et niimoodi klaaritakse suhteid. Kui on koos erinevad inimesed, siis on ka erinevaid arvamusi, kuid midagi isiklikku selles pole.?

Raadio Vaba Euroopa viitas praeguste ja endiste kantselei töötajate ütlustele tuginedes, et Mänd on blokeerinud teiste nõunike pääsu presidendi juurde ja riigipea saab sageli ainult sellist infot, mida katseleiülem tahab.

?Talle ebameeldivamad nõunikud ei pääse tähtsamate kohtumiste eel presidenti teavitama ja seega saab riigipea kallutatud infot,? toetub Simson oma sõnades kantselei töötajatele. ?Ebameeldivate nõunike hulka on sattunud ka sügisel koos Männiga Kadriorgu tulnud Andra Veidemann.?

Intervjuus Raadio Vaba Euroopale vihjas Rein Veidemann, et ilmselt leidub kantseleis mõjuvõimsaid inimesi, kes seisavad sellise tööstiili taga. ?Mina olen aru saanud, et presidenti kantseleis on ka inimesi, kes ei näe seda kõige parema meelega, kui president Rüütel on avatud, ja tahavad kontrollida presidendi suhtlemist,? rääkis Veidemann.

Eelmise presidendi Lennart Meri juures ning viis kuud president Arnold Rüütli juures protokolliülema kohta pidanud Piret Saluri kinnitas, et lahkub ametikohalt.

Lahkumise põhjusi ei soostunud Saluri kommenteerima. Mitme allika kinnitusel on kauaaegse protokolliülema lahkumise põhjuseks samuti pingestatud läbisaamine kantselei direktori Tarmo Männiga.

Hetkel kuum