Ülo Toomsalu • 17. juuli 2002 kell 8:11

PM: Põllumehed loobuvad mustast tööjõust

Üha rohkem Tartumaa põllumehi loobub nn turuvarblaste ehk musta tööjõu teenetest.

Kuigi juba aastaid Tartu turuhoone juures tegutseval alternatiivsel tööturul pakuvad inimesed ennast endiselt avalikult talunikele sulasteks, kirjutab Postimees.

Musta tööjõu värbamine Tartu turuhoone juurest on nõukogude ajast pärinev traditsioon. Tava jätkumise kohal ripub aga küsimärk, sest talunikel on turuvarblastega halbu kogemusi. Veel üheksakümnendate aastate algul võis turuhoone juurest leida häid oskustöölisi, kes olid jäänud lihtsalt üleminekuajale jalgu. Praegu aga on suurele osale turuhoone ees seisjaile alkoholisõltuvus näkku kirjutatud.

Haaslava valla talupidaja Tõnu Ojamaa kinnitusel on turuvarblaste tööoskuste, tegeliku tööisu ning nende poolt küsitava päevaraha vahel suured käärid. Nii tahab turuvarblane raske tööpäeva eest talus 200 krooni, kergema töö eest aga 150 krooni peo peale. Kui varblasel õnnestuks juulis iga tööpäev päeviliseks saada, teeniks ta 3450-4600 krooni puhtalt kätte. Mõistagi ei maksta sedalaadi sissetuleku pealt makse. Võrdluseks - farmide alaline tööjõud teenib aastas ametliku palgana keskmiselt 2000-3000 krooni kuus kätte.

Naisi diskrimineeritakse mustal tööjõuturul hulleminigi kui avalikul - rohimise ja muude ränkade tööde eest teenib naine kuni 120 krooni päevas.

Turuvarblane vabastab taluniku küll maksude maksmisest, ent toob endaga kaasa riski jääda ilma mõnest olulistest majapidamise juurde kuuluvast asjast. Näiteks Ojamaal naabril sorteerisid turuvarblased kõigepealt kartulid ära ning viisid need siis öösel minema.

Tartumaa tööhõiveameti direktori Urve Voolu hinnangul pole tüüpilised turuvarblased võimelised aga töötama rohkem kui üks-kaks päeva järjest.

?Turuvarblased on must tööjõud,? nentis Vool. ?Suur osa Eesti talumeestest ei tahagi teada, et inimene tuleb ka ametlikult tööle vormistada.?

Tüüpilisteks turuvarblaste töödeks on kevadine kivikoristus, metsatööd, rohimine või kartulivõtmine. Kuigi turuvarblasi värbavaid talunikke jääb järjest vähemaks, ei kao turuvarblased Tartu turuhoone eest Voolu kinnitusel kunagi päriselt.

Hetkel kuum