Ülo Toomsalu • 23. oktoober 2002 kell 5:57

EPL: USA keeldub Eestile viisavabadust andmast

Ameerika Ühendriigid keelduvad kehtestamast Eesti kodanikele viisavabadust, kuna Eesti ei vasta USA viisavaba programmi nõuetele.

?Üksnes 28 riiki maailmas vastavad nendele nõuetele,? ütles USA saatkonna pressiata?ee Thomas Hodges. ?Eestis oli viimasel majandusaastal mitteimmigrandi viisa andmisest keeldumise protsent 24.?

Programmi järgi pääseb viisanõudest vaid see riik, kelle kodanikele on USA viisa andmisest keeldumise protsent alla kolme protsendi viimase majandusaasta kohta.

Välisministeeriumi teatel on Eesti aastaid USA-lt viisavabadust taotlenud, kuid USA on kõik ettepanekud tagasi lükanud. ?Eesti kehtestas USA kodanikele viisavaba sissesõidu Eestisse ühepoolselt juba 1993. aastal,? ütles välisministeeriumi pressiesindaja Tiina Maiberg. ?USA on aga leidnud, et nad ei saa Eesti kodanikele viisavabadust lubada.?

USA saatkonna pressiata?ee selgitas, et viisavaba programmiga liitumise otsuse iga riigi kohta peab langetama peaprokurör, kes konsulteerib eelnevalt ka riigidepartemanguga.

Viisavabasse programmi kaasatakse riigid, kus USA viisa taotlejate hulk on väga suur. Programmiga liitumiseks on USA kehtestanud riikidele hulga tingimusi, millest tähtsaim on viisa andmisest keeldumise protsent.

Euroopa Liiduga ühinemine ei taga Eestile viisavabadust USAga, sest USA ei arvesta euroliitu kui tervikut. Euroopa Liidu liikmesriikidest ei ole praegu USAga viisavabadust vaid Kreekal. Samas pääsevad ilma viisata USAsse Sloveenia kodanikud.

Hetkel kuum