Viktoria Korpan • 24. oktoober 2002 kell 9:43

Balti politseid korraldasid firmas ühisreidid tarkvara legaalsuse kontrolliks

Politsei kontrollis kolmes Balti riigis Pristise nime all tegutsevate ettevõtete tarkvaraga seonduvat, tegemist oli esmakordse ühisreidiga.

Eestis toimusid reidid üheaegselt Tallinnas ja Tartus 17. oktoobril. Läti ja Leedu politsei teostas kontrolli septembri lõpus, teatas piraattarkvaraga võitlev organisatsioon BSA (Business Software Alliance).

BSA Eesti Komitee tegevjuhi Ahti Leppiku sõnul tuleks selle reidi juures rõhutada eelkõige Balti riikide politseinike koostööd.

?Sellelaadne politsei koostöö tarkvarapiraatluse valdkonnas on kolmes Balti riigis esmakordne, loodame, et see koostöö jätkub? ütles Ahti Leppik. ?Efektiivsus sellisel laiapõhjalisel tegevusel on suurem kui eraldi tegutsedes,? lisas Leppik

Reidide tulemusena Leedus midagi ebaseaduslikku ei tuvastatud, Lätis tuvastati esialgsetel andmetel 5-6 ebaseaduslikku programmi.

Eestis oli litsentse kohati rohkem kui vaja, kuid mõnedel juhtudel ei kattunud litsentsis märgitud versioon arvutis tuvastatuga. Microsoft Open ühe litsentsilepingu kuupäev näitas ka, et litsents oli omandatud pärast Lätis ja Leedus toimunud reide. Kas ja kui palju Eestis midagi õigusliku aluseta kasutati, selgub dokumentatsiooni ja installeeritud tarkvara võrdlusest pärast lisadokumentide esitamist.

Info võimalikust ebaseaduslikust tarkvara kasutamisest laekus Läti BSA-le, kes edastas selle Läti politseile ning kuivõrd selgus, et Pristise kontorid asuvad kõigis kolmes Balti riigis, edastatigi informatsioon kontrollimiseks ka Eesti ja Leedu politseile.

BSA Eesti Komitee asutati kohalike arvuti- ja tarkvarafirmade poolt aastal 1996, et edendada legaalse tarkvara kasutamist Eestis. BSA Eesti Komiteel on 14 liiget.

Hetkel kuum