Ülo Toomsalu • 28. oktoober 2002 kell 6:09

PM: Kurjategijad jahivad lohakaid turiste

Kui eelmise kümnendi keskel langes Eestis kuriteo ohvriks päevas keskmiselt kolm välismaalast, siis praegu poole rohkem.

Mitmed poliitikud, politseinikud ja turismispetsialistid peavad välisriikide kodanike vastu suunatud kuritegude sagenemise põhjuseks üldist turismi elavnemist, kirjutab Postimees. Seda seisukohta kinnitavad ka arvud.

Kui 1995. aastal käis Eestis 2,1 miljonit väliskülalist, siis mullu oli neid juba 3,2 miljonit. Politseis registreeritud välismaalastest kuriteoohvrite arv oli neil aastatel vastavalt 1074 ja 1621.

Siseministeeriumi sisejulgeoleku poliitikaosakonna juhataja Lauri Tabur ütles, et tegelikult pole olukord siiski nii heidutav kui pelgalt arvudest järeldada võiks. ?1621 kuritegu moodustab vaid kolm protsenti kuritegude koguarvust,? lisas Tabur. Mullu pandi Eestis toime ühtekokku 58 000 kuritegu.

Tabur nentis, et statistiliselt ähvardab oht kuriteo ohvriks langeda üht Soome turisti 2000st. ?Aastas külastab Eestit keskmiselt peaaegu kaks miljonit soomlast ja mullu pandi nende suhtes toime ligi tuhat kuritegu,? selgitas ta.

95 protsenti välismaalaste suhtes toime pandud kuritegudest moodustavad vargused. Neist omakorda 80 protsenti leiab aset Tallinna kesklinnas ning teo taga on suuremalt jaolt vanalinnas tegutsevad professionaalsed taskuvargad.

Nii Tabur kui ka aastaid Tallinna kesklinna kuritegevust analüüsinud politseiinspektor Uno Oja leiavad, et vargusi aitaks oluliselt vähendada see, kui väliskülalised ise oleksid veidigi ettevaatlikumad.

Hetkel kuum