Heidit Kaio • 31. oktoober 2002 kell 10:58

Taiwan paneb panuse biotehnoloogiale

Taiwanil üritab elektroonikatööstuse languse ootuses soodustada biotehnoloogia sektorit.

Fortune kirjutas, et odavama tööjõuga Hiina meelitab suure osa traditsiooniliselt Taiwani kaubamärgiks olnud kõrgtehnoloogia investeeringutest. Samuti on Taiwani firmad ise viimase kahe aasta jooksul Hiinasse investeeritud 20 miljardit dollarit.

Taiwani valitsus üritab elektroonikatööstust asendada biotehnoloogiaga, et säilitada juhtiva tehnoloogiakeskusekse positsioon. Selleks luuakse meelepäraseid tingimusi biotehnoloogia ettevõtetele.

Edukaks näiteks on tehnoloogiapargid, kus paiknevatel firmadel on hõlbus juurdepääs valitsuse 850 miljoni dollarilise mahuga teadus- ja arendusfondidele ning avaliku- ja erasektori loodud 4 miljardi dollarilisele riskikapitalile.

Lisaks toetatakse firmasid turunduses ja patendiküsimustes. Valitsuse eesmärgiks on luua tingimused vähemalt 500 biotehnoloogia firma tekkeks aastaks 2010. Sealjuures peab vähemalt üks neist olema maailma juhtivate seas.

Piirkonda jälgiva analüütiku Alan Carrolli sõnul on Taiwani nõrkuseks firmade ja akadeemiliste teadusasutuste koostöö. Teadus- ja arendustegevuse asemel keskendutakse tootearendusele.

Tipei Tööstustehnoloogia Uurimisinstituudi direktori Johnsee Lee hinnangul soovitakse kujuneda partneriks biotehnoloogilise innovatsiooni rakendamisele äris.

Hetkel kuum