10. detsember 2002 kell 6:15

PM: Poolas avastati tohutu põllumajanduspettus

Riigi maad rentinud leedulased petsid Poola pankadest ja riigilt osava skeemiga välja ligi pool miljardit Eesti krooni, kirjutab Postimees.

Paar aastat tagasi ilmusid ühte Lääne-Poola Pomorze kolkakülla kolm leedulast ja võtsid rendile kunagi riigile kuulunud põllumajanduskombinaadi.

Sama manöövrit korrati veel mitmel pool Lääne-Poolas.

Petuskeem toimis nõnda, et riigi maad rentinud põllumajandusettevõte võttis pangast sooduslaenu, kündis, külvas ja lõikas. Masinad ja väetised olid samuti laenatud. Pärast lõikust müüdi vili tütarettevõtete kaudu Poola Agraarturu Agentuurile ehk riiklikku kokkuostu, mida doteeritakse maksumaksja taskust.

Tütarettevõtted müüsid mitu korda ühte ja sama vilja, mis eksisteeris vaid paberil.

Kõik tehingud olid fiktiivsed, nii üritati välja petta võimalikult palju dotatsiooni. Ja järjepanu võeti jälle pankadest laenu, mille tagatiseks oli olematu vili.

Nüüdseks on Poola keskkriminaalpolitsei enamiku pettuses kahtlustatavatest vahi alla võtnud. Samas on kahtlane, kas saadakse tagasi murdosagi väljapetetud miljonitest.

Põllumajandus on Poolas valdkond, kus võlgades firma võib aastate viisi rahulikult ja kontrollimatult tegutseda, sest makseraskusi võib seletada kas või ebasoodsa ilmastikuga.

Hetkel kuum