Silva Männik • 29. mai 2003 kell 12:37

Maksukonverents: Ettevõtjat hämmastab revidentide pidev ?kõrvaldamine?

Maksuamet rikub ettevõtja põhiõigusi revisjonide ebamõistliku venitamise, maksuotsuste järjepideva muutmise ja revidentide vahetamisega.

Sellise järelduse tõi tänasel maksukonverentsil välja käibemaksuvaidlustes ettevõtjate joaks eduka Riigikohtu pretsedendi saavutanud Adonis Baltic Timber Group ASi (ABTG) juht Indrek Mandre.

ABTGs toimub maksuameti poolt revisjon juba kaks aastat, millest pooleteise aasta jooksul on see praktiliselt seisnud ning pole tehtud ühtegi toimingut. Revisjoni ebamõistlikult pika venimise kohta ei osanud maksuamet kohtus tuua ühtegi põhjendust, teatas Mandre.

Kurioosne on tema sõnul see, et kohtus teatas nende revident, et ta on järjekorranumbrilt juba kaheksas ja näeb oma revideeritavat esimest korda. ?Küsimusele mis vahepeastest revidentidest on saanud, seisab kohtuprotokollis, et seitse esimest on ?kõrvaldatud?,? rääkis Mandre. ?See on muidugi ehmatama panev sõna ja võib olla maksuamet selgitaks, miks asjaosaliselt revidendid ?kõrvaldatakse? ja mis neid pärast saab!? Ta täpsustas, et on näinud vaid kolme revidenti, kuid vahepealsetest polnud ettevõttel enne kohtusaali jõudmist aimugi.

Mandre sõnul on kohtuotsusest, mis möönis samuti, et kaks aastat revisjoni teostamiseks on ebamõistlikult pikk aeg ja riivab maksumaksja põhiõigusi, juba kuu aega möödas, kuid ikka ei ole ettevõte oma kaheksanda revidendiga ühendust saanud. ?Äkki on tema ka ?kõrvaldatud?, loodan siiski, et mitte,? lausus ta.

Mandre sõnul on maksuametil ka üheks taktikaks tühistada keset kohtuvaidlusi oma maksuotsus ja teha mõningase viivituse järel uus ning taas ebaseaduslik otsus. Ettevõtjal tuleb siis kogu vaidlusprotsess uuesti ette võtta, kirjeldas Mandre maksuameti venitamise taktikat. ?Alles kolmanda sama asja kohta käiva otsusega jõudsime Riigikohtuni,? kirjeldas ettevõtja maksuameti venitamise kommet. Riigikohus tegi ABTGle õiguse jätva otsuse, mille alusel peab maksuamet 30 päeva jooksul täpselt tuvastama rea asjaolusid, kui ta soovib endiselt käibemaksu tagastamist peatada.

Nagu arvata võis tegi maksuamet taas peatamise otsuse, kuid nende tingimuste täitmisest ei ole uues otsuses ühtegi sõna, lausus Mandre.

Ta esitas maksukonverentsil avaliku küsimuse, et kuhu pöörduda abi saamiseks, kui maksuamet jätkab ka pärast kohtuotsuseid ettevõtja põhiõiguste rikkumist.

Hetkel kuum