12. juuni 2003 kell 15:05

Briti ajakiri The Economist: Skandinaavia heaolu mõraneb

Briti äriajakiri The Economist hoiatab Põhjamaade idüllilise heaoluühiskonna lagunemise eest.

Soome majandus on välismaiste investorite jaoks The Economisti järgi atraktiivseim ja ühisvaluuta eelised on suurendanud soomlaste eneseusaldust. Toimetaja Adam Robertsi sõnul on mobiiltelefon aidanud soomlastel veidi enam avaneda, kuna sellega räägitakse kogu aeg ja igal pool, vahendab Postimees online.

Siiski peidab edu sümbol Nokia endas ka mõningaid riske. «Soome toetub liialt Nokiale. Soome peakse arendama ka teisi valdkondi, võibolla turismi,» leiab Roberts.

Rootsi majandus saab ajalehes veidi karmima kohtlemise osaliseks. Rootsil pole läinud halvasti, vaid teistel Põhjamaadel on läinud veidi paremini.

The Economisti järgi on Soome kõige positiivsema hoiakuga Euroopa suhtes. Rootsi ja Taani euroregiooni riikide hulka ei kuulu.

Rootsis on aga suurim pagulaskond. Robertsi hinnangul on oluline, et sisserändaja ei jääks ühiskonnast väljapoole, vaid oleks osa sellest. Rootsis pole aga see veel eriti õnnestunud.

«Minu arvates ollakse ka Soomes valmis suurendama välismaise tööjõu osa,» märgib Roberts. «Elanikkond vananeb ja varsti on suur osa sellest pensionärid. Vajate töötegijaid maksude maksmiseks ja heaoluühiskonna üleval hoidmiseks,» lisab ta.

Ühes asjas oli toimetaja aga kindel, et Põhjamaad on suurte muutustega ennegi toime tulnud ja saavad hakkama ka nüüd.

Hetkel kuum