Silva Männik • 20. oktoober 2003 kell 10:41

Rahandusministeeriumi kommentaar: tarbijahinnaindeks endiselt madal

Eesti tarbijahinnaindeks oli kolmandas kvartalis jätkuvalt madalam eurotsooni inflatsioonist, kommenteerib rahandusministeerium täna avaldatud andmeid.

Tarbijahinnad tõusid 2002. aasta III kvartaliga võrreldes 1,2 protsenti, inflatsiooni mõjutas enim toidukaupade ja transporditeenuste odavnemine.

Toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnad langesid III kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 0,5 protsenti. Samas kallinesid tervishoiu- ja sideteenused ning alkohoolsed joogid ja tubakas. Tervishoiuteenuste 17-protsendilise hinnatõusu taga oli peamiselt madal võrdlusbaas. Sideteenuste hinnad tõusid juulis ja augustis, mille põhjustas sooduskampaaniate lõppemine.

Eelmise kvartaliga võrreldes odavnesid hinnad peamiselt toidu ja mittealkohoolsete jookide ning mootorikütuse hinnalanguse tõttu, kokku 0,2 protsenti. Mootorikütuste odavnemist mõjutas kohalike kütusefirmade vaheline turuvõitlus. Toidukaupade hinnalanguse tingis hooajaliste kaupade odavnemine. Samas kallinesid alkohoolsed joogid ja tubakas, samuti side- ja tervishoiuteenused. Tubakatoodete hindu mõjutas aktsiisimäärade tõstmine, sideteenuste puhul lõppesid kevadised sooduskampaaniad. Tervishoiuteenuste hinnatõusu taga oli meditsiiniteenuste, eriti arsti konsultatsioonide, kallinemine.

Eurotsooni III kvartali inflatsioon oli 2002. aasta III kvartaliga võrreldes 2,0 protsenti. Enim kallinesid Euroopas toiduainete ja transporditeenuste hinnad. Toidukaupade hinnatõusu põhjuseks võis olla liialt kuum ja kuiv suvi, mistõttu jäi hooajaliste kaupade odavnemine tagasihoidlikuks. Samas oli Eesti peamiste kaubanduspartnerite, Soome ja Rootsi, inflatsioon madalam eurotsooni keskmisest. Soomes oli inflatsioon III kvartalis 0,6 protsenti ja Rootsis 1,7 protsenti eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes.

Eestis on neljandas kvartalis oodata aastase hinnatõusu kiirenemist, mis sõltub peamiselt toidukaupade ja mootorikütuse hindade dünaamikast. Administratiivseid aktsioone lähikuudel oodata ei ole.

Hetkel kuum