Valitsus ja riigikogulased on tõsiselt häiritud Eesti Raudtee ameeriklasest suuromaniku ja Vene suurfirma Severostal kõnelustest.
Nii valitsusametnikud kui ka parlamendipoliitikud kinnitavad Postimehele, et on viimasel ajal kuulnud 66% Eesti Raudteest erastanud Baltic Rail Service?i (BRS) suurosaniku ja nõukogu esimehe Edward A. Burkhardti läbirääkimistest Venemaa metallitöötleja ja transiidifirma Severostal esindajatega.
«Jutuks on olnud võimalus, kas Severostal ei tahaks tulla Eesti Raudtee omanikeringi,» väitis kõrge riigiametnik.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonenini sõnul on ka tal võimalike müügiläbirääkimiste kohta informatsiooni, kuid BRSi omanikud pole seda kinnitanud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
«Kui aga läbirääkimiste pidamine tõesti paika peab, on tegu väga kahetsusväärse käitumisega,» ütles Atonen, lisades, et praegu pole riigil siiski põhjust kaasomanikke mitte usaldada.
Atoneni sõnul on võimalike ostjatena nimetatud lisaks Severostalile ka Vene riigiraudtee tütarfirmat.
Atoneni arvates on teoreetiliselt olemas võimalus, et osa aktsiatest venelastele müüakse, kuid erastamislepingu kohaselt on riigil ostueesõigus.
«Riigil on vähemalt infrastruktuuri omandamise huvi olemas ja riik kaaluks väga tõsiselt aktsiate tagasiostu,» selgitas Atonen. «Euroopa Liidus ei tunnistata raudteestruktuuri eraomandis olemist ning seega on Eesti riigi huvides, et infrastruktuur riigi kätte tagasi tuleks.»
Transiidiärimehed vihjasid Postimehele, et BRSi võivad aktsiaid müüma sundida Eesti Raudtee nõrgenenud majandustulemused ja jänni jäämine investeerimiskohustuste täitmisel.