Merike Lees • 30. november 2003 kell 22:00

Töötajate gripi vastu vaktsineerimine võib kaasa tuua erisoodustusmaksu

Eesti Ühispank laseb vaktsineerida kõiki töötajaid, kes seda soovivad, ning see on töötajale tasuta. ?Pank on teenindusasutus ja gripi leviku kõrgperioodil puutuvad teenindajad kokku suure hulga klientidega. Gripi vastu vaktsineerimine näitab firma hoolimist nii oma töötajatest kui klientidest. Ühelt poolt aitab see ära hoida töötajate massilist haigestumist, mis omakorda häiriks tööd, ja teisalt ei nakata haigena tööle tulnud teenindaja klienti,? ütles Ühispanga avalike suhete juht Evelin Pull.

Ka puukentsefaliidi vastu saab vaktsineerida Ühispanga ruumes, aga selle peavad töötajad ise kinni maksma.

Peale selle on Ühispanga töötajatel vastavalt kehtivatele seadustele võimalik läbida erinevad tervisekontrollid: luu tiheduse, lihaspinge ja vere kolesteroolitaseme mõõtmine ning tervisekontroll polikliinikus, kus saab lasta kontrollida südant ning teha erinevaid analüüse. Samuti hüvitatakse kord kahe aasta jooksul silmade kontroll ja osaliselt toetatakse prillide soetamine kõigile, kes tööks prille kasutavad.

Töötajatest hoolimine ja tervisekontroll on vastavuses kehtivate seadusega, maksuametiga nende kulude osas probleeme pole olnud, kinnitas Pull.

Ühe Valgamaa suure tööandja FSS Plywood ASi juhi Kaido Kuke sõnul pakuvad nemad töötajatele tasuta käsimüügiravimeid, allergiavastaseid kreeme ja plastreid, mis on kõigile kättesaadavad esmaabikappides, mida korrapäraselt täidetakse. ?Me teeme regulaarset riskide analüüsi tolmu, müra, vibratsiooni ja muude tööstuses oluliste näitajate kohta ning see on aluseks edasiste kulutuste tegemisel,? märkis Kukk. Riskianalüüsi põhjal ostetakse peamiselt ennetavaid kaitsevahendeid, maske ja põllesid, mis kaitsevad liimi eest.

Ehkki seni ei ole suuremaid töötaja tervisega seotud kulutusi firmal teha tulnud, ei välista Kukk, et vajadusel seda tulevikus tehakse, valmisolek selleks on olemas.

If Eesti Kindlustuses on töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel välja selgitatud ohud inimeste tervisele ja töökeskkonnaarstid on kontrollinud töötajate tervist. Kui töökeskkonnaarst on mõne töötaja puhul ette näinud abivahendeid, täiendavaid uuringuid, massaaži vms, siis sellist kulutust ei arvata erisoodustuseks.

If Eesti Kindlustuse töökeskkonnanõukogu liikme Terje Rabe sõnul on neil tööandja vastavalt töökeskkonnaarsti soovitusele soetanud kuvariga töötajatele nägemisvahendid, randmetoed, jalatoed. Sügisel korraldas If Eesti Kindlustus gripi vastu vaktsineerimise, mille eest If ei tasunud erisoodustusmaksu, sest tegu on haiguse ennetamisega ja seda seadus ei pea erisoodustuseks.

Maksuameti otseste maksude talituse juhataja Dmitri Jegorovi sõnul on põhiliseks probleemiks asjaolu, et tööandjad ei ole kursis seadustega ega täida töötervishoiu ja tööohutuse seadusest tulenevaid kohustusi. Tööandja teeb küll töötajate töötervishoiu ja tööohutusega seotud kulutusi, kuna teab, et nimetatud seadus kohustab mõningaid väljamakseid tegema, näiteks nägemise kontroll, mõnikord vaktsineerimine, kummisäärikute soetamine, kuid ei ole kursis, millised dokumendid peaksid tal olema, et maksuhaldur ei käsitaks tema poolt tehtud kulutusi erisoodustuse või ettevõtlusega mitteseotud kuluna.

Jegorovi teatel peab tööandjal olema kirjalikult vormistatud riskianalüüs, tegevuskava töötingimuste parandamiseks ja sisekontroll, mille eesmärk on jooksvalt kindlaks teha, kas rakendatud meetmed on piisavad.

Hetkel kuum