Ülo Toomsalu • 5. detsember 2003 kell 6:44

PM: Minister Jaan Õunapuu ähvardas ametist lahkuda

Regionaalminister Jaan Õunapuu ütles, et lahkub ametist, kui valitsus uue aasta alguseks haldusreformi asjus selget seisukohta ei võta.

'Kui see jama jätkub ja aastavahetuseks ei leia valitsus üksmeelt maavanemate asjus, hakkan mina uue aasta algul Riigikogu poole astuma,' meenutas üks teisipäeva õhtul toimunud Rahvaliidu ministrite ja saadikute ühisnõupidamisel osalenud Rahvaliidu liige Õunapuu sõnu.

Minister ise ütles eile Postimehele, et ta ei rääkinud lahkumisplaanist otseselt seoses maavanemate puudumisega, vaid üldisemalt kogu regionaalhaldust ja koalitsiooni kokkuleppeid silmas pidades.

'Tänasel päeval,' rõhutas Õunapuu, 'näen ma siiski veel erakonna eesmärkide täitmiseks ministrina paremaid võimalusi kui Riigikogu liikmena.'

Õunapuu ärrituse põhjuseks on valitsuserakondade erimeelsused haldusreformi asjus.

Res Publica ja Reformierakond pooldavad ühetasandilist omavalitsust ja maakonnas riigi huve esindavat maavanemat. Rahvaliit seevastu näeb maavanemat 'maakonna tasakaalustatud arengu eest vastutajana'.

Pärast järgmisi kohalikke valimisi tahab Rahvaliit teha omavalitsuste liitudest omaette eelarvega avalik-õiguslikud juhtimisüksused, teised valitsuserakonnad on selle vastu.

Järjekordne äge mõttevahetus tekkis Õunapuul valitsuse istungil eile, kui ta nõudis selgitust, miks peaminister ei määra ametiaja möödumise tõttu ametist vabastatud Pärnu maavanemat Toomas Kivimäge maavanema kohusetäitjaks.

Valitsusliikmete jahedaid suhteid, aga võib-olla ka peaministri suhtumist Õunapuu võimetesse näitab seegi, et peaminister ei küsi maavanemate kohusetäitjate määramiseks isegi mitte regionaalministri arvamust.

Hetkel kuum