Ülar Lauk • 26. märts 2004 kell 10:57

Moskva annab Euroopa Liidule järele

Venemaa nõustus laiendama Euroopa Liiduga liituvatele riikidele varem sõlmitud partnerlus- ja koostöölepingut, kirjutas BBC.

Moskva soovimatus automaatselt laiendada kaubandusrežiimi Euroliidu uustulnukatele sundis varem Brüsselit esinema küllaltki karmi avaldusega.

Venemaa välisministri asetäitja Vladimir T?ižov, kes sel nädalal pidas Brüsselis läbirääkimisi Euroopa Komisjoniga, teatas BBC Vene osakonnale, et pooled leppisid kokku üheaegselt allkirjastada protokoll partnerluse ja koostööleppe laienemisest Euroopa Liidu uustulnukatele ning ühisavaldus, milles diplomaadi sõnade kohaselt fikseeritakse Venemaas muret tekitavate probleemide lahendamise teed.

Seejärel ratifitseerib protokolli Venemaa parlament, kuigi seadusandlus lubab ajutiselt rakendada seda ka enne ratifitseerimist.

T?ižov ei hakanud ennustama, kas protokoll kirjutatakse alla enne 1. maid, mil toimub ametlik Euroopa Liidu laienemine. Kokkuleppe sisu eeldab aga siiski, et seda tehakse õigeaegselt ning alates 1. maist hakkavad Euroopa Liidu uued liikmed kauplema Venemaaga ühtsetel tingimustel.

Varem nõudis Venemaa Euroopa Liidult oma nõudmiste arvestamist 14 punktis sh vene terase- ja põllumajandustoodete impordikvootide suurendamist, dumpinguvastaste protseduuride pehmendamist, läbi Leedu Kaliningradi kulgeva veoste transiidi reguleerimist, aga ka venekeelse vähemuse probleemi lahendamist Lätis ja Eestis.

Vastuseks tegid Euroopa Liidu välisministrid veebruari lõpul küllaltki karmi avalduse, milles ähvardasid Moskvat 'tõsiste tagajärgedega' suhetes Euroopaga.

Vladimir T?ižov tunnistas kaudselt, et Venemaa oli sunnitud Brüsselile järele andma, sest praegu jääb riigi väliskaubanduse käibest kolmandik, pärast laienemist aga isegi üle poole Euroopa Liidu arvele.

Euroopa Liit püüab Venemaad veenda, et teeb kõik selleks, et Venemaa majanduslikud huvid ei kannataks.

Täna peavad Brüsselis läbirääkimisi Euroopa Liidu kaubandusvolinik Pascal Lamy ja Venemaa majandusarengu- ja kaubandusminister German Gref.

<#BBC=http://news.bbc.co.uk/hi/russian/russia/newsid_3568000/3568903.stm>

Hetkel kuum