Riigieelarve tuludest on täidetud 30 protsenti

18. mai 2004, 17:05

2004. aasta riigieelarvesse on täpsustatud andmetel nelja kuuga laekunud 14 miljardit krooni ehk riigieelarvest on täidetud 30 protsenti.

Eelmisel aastal laekus riigieelarvesse nelja esimese kuuga 12,5 miljardit krooni. Kokku on aastaga riigieelarve laekumine suurenenud kahe miljardi krooni võrra ehk 15,7 protsenti.

Tulumaksu laekus nelja kuuga 1,5 miljardit krooni ehk 28 protsenti. Seejuures füüsilise isiku tulumaksu laekus 206 miljonit krooni ja ettevõtte tulumaksu 191 miljonit krooni.

Sotsiaalmaksu laekus aprillis 1,2 miljardit krooni ehk 8,3 protsenti ning kolme kuuga on täidetud 31 protsenti eelarves planeeritud mahust. Eelmisel aastal sama perioodiga laekus sotsiaalmaksu samuti 31 protsenti eelarves planeeritud mahust, mis näitab et 2004. aastal on palgafondi kasv sarnane 2003. aastale ehk ületab 10 protsenti.

Aktsiise laekus aprilli lõpuks 1,5 miljardit krooni ehk 32 protsenti kavandatust. Aktsiisidest on esimese nelja kuuga laekunud kõige paremini kütuseaktsiisi, mille eelarves prognoositud mahust on aprilli lõpuks täidetud 39 protsenti.

Kütuseaktsiisi rekordlaekumise põhjuseks on kütuseaktsiisi määrade tõstmine EL miinimummääradeni alates 1. maist. Ettevõtjatel oli otstarbekas varusid soetada, sest nad saavad endiste aktsiisimääradega soetatud kütust realiseerida varude lõppemiseni.

Alkoholiaktsiisi on nelja kuuga laekunud 27 protsenti ja tubakaaktsiisi 21 protsenti eelarvest. Alkoholi- ja tubakaaktsiisi osas on oodata laekumise kasvu alates juunist, kui avaldub maksuvaba kaubanduse kaotamise mõju.

Käibemaksu on nelja kuuga laekunud 4,5 miljardit krooni ehk 35 protsenti eelarvest. Kõrge laekumise põhjuseks oli tolliprotseduuride lõpetamine ning aprilli lõpus suurenenud import kolmandatest riikidest, näiteks kütuse osas.

Maikuus on maksustamismomendi edasilükkumise tõttu oodata laekumise olulist vähenemist, sest EL-siseselt liikuvatelt kaupadelt ei maksta käibemaksu enam mitte nende sisseveol Eestisse mujalt EL liikmesriigist, vaid maksusumma deklareeritakse vastava perioodi käibedeklaratsioonil.

Mittemaksulisi tulusid laekus nelja kuuga 1,8 miljardit krooni ehk 21 protsenti. Kõige rohkem mõjutasid mittemaksuliste tulude laekumist 'muud tulud', mis andsid rohkem kui 36 protsenti aprilli laekumisest.

Kui jätta arvestamata välisabi maht, on käesoleva aasta esimese nelja kuuga mittemaksuliste tulude laekumine suurenenud 37,9 protsenti.
Eelarve kulusid on nelja kuuga finantseeritud 12 miljardi krooni ehk 26 protsendi ulatuses.

2004. aasta riigieelarve tulude maht koos toetustega on 47,6 miljardit krooni. Kulude maht koos toetustega on 47,7 miljardit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing