12. juuli 2004 kell 8:39

Jukos pakkus Vene riigile 8 miljardit dollarit

Jukos pakkus Vene riigile 8 miljardi dollari maksmist kolme aasta jooksul, kirjutas Financial Times.

Sellise ettepaneku tegi Jukose juhatuse esimees Steven Theedes neljapäevases kirjas Venemaa peaministrile Fradkovile. See toimus vahetult pärast kolmapäeva öösel 3,5 miljardi dollari ulatuses 2000. aasta maksuvõlgnevuse maksmise tähtaja kukkumist.

Firma pakkus 8 miljardit dollarit kolme aasta jooksul, olles saanud maksuametilt arvamuse, et nad on ka 2001. aasta eest võlgu 3,5 miljardit dollarit makse. Firma pakkus tehingu tagatiseks 35 protsendist osalust Sibneftis, mis on väärt 4,7 miljardit dollarit. Pole üllatav, et valitsuselt pole Jukose ettepanekule mingit vastust.

Praegu peaks tegelema ametivõimud Jukose 2000. aasta maksuvõla kättesaamiseks firma varade kindlaksmääramise ja müügiga, kuid mingit nähtavat tegevust varade külmutamisel pole märgata.

Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin ütles reedel, et firmal on piisavalt varasid täitmaks maksunõuet ning et firma ei vaja mingit maksetähtaja pikendamist. Kudrin ütles, et Jukos võlgneb 2000. ja 2001. aasta eest kokku 6,8 miljardit dollarit makse. Kudrin andis mõista, et valitsus ei aruta mistahes ettepanekut lükata edasi/restruktureerida maksumakseid. Firma peab müüma varasid ja maksma jooksvasse riigieelarvesse. See uudis kinnitab ING sõnul, et föderaalvõimud ei ole valmis avatud kõnelusteks, kuigi tõenäoliselt jätkuvad kõnelused suletud uste taga.

Nädalavahetuse Londoni Sunday Times kirjutas valitsusele lähedal seisvale allikale viidates, et Venemaa ametivõimud võivad peatada Jukose nafta transpordi Transnefti naftajuhtmes, kuigi Jukose pressisekretäri sõnul poleks selline tegevus õiguspärane.

Investeerimispank ING kirjutas hommikuülevaates, et esmapilgul näib Jukose juhtkonna ja Hodorkovski läbirääkimistesoov positiivne, kuid tõenäoliselt toimuvad läbirääkimised suletud uste taga ja maksimaalselt rasketel tingimustel Hodorkovskile.

ING arvates käib kampaania rohkem Hodorkovski eemaldamiseks Jukosest kui maksude ümber. Pank eeldab, et Hodorkovski kaotab diiliga oma osaluse Jukoses kompensatsiooni saamata ja Jukos päästetakse likvideerimisest. Samal ajal ei välista pank negatiivse uudistevoo jätku.

Hetkel kuum