Ülo Toomsalu • 18. oktoober 2004 kell 6:09

PM: Tartu maantee tänavalaiendus neelaks kuus südalinna maja

Lagunenud asfaldiga ja kohati liiklusohtliku Tartu maantee uuendamine Tallinna südalinnas nõuab vähemalt kuue maja lammutamist.

Reformierakond, Res Publica ja Rahvaliit lubavad oma pealinna koalitsioonileppes ülikehvas seisus Tartu maantee korda teha tulevaks sügiseks ning eraldada selleks ligi sada miljonit krooni, kirjutab Postimees.

Liivalaia ristmikust Masina tänavani plaanitav uuendus tähendaks tee ehitamist praegusest poole laiemaks ning esialgse projekti järgi nõuab see vähemalt kuue teeäärse maja lammutamist. Seejuures on kuuest kadumisele määratud majast viis eraomanduses ehk need tuleb linnal esmalt ära osta.

Pärast võimuvahetust pealinna teedemajandust kureerima asunud linnapea Peep Aaviksoo lausus, et just eraomanduses hooned on tee ehitamise peamiseks takistuseks. Ta tunnistas, et linnal läheb nende omandamisega väga kiireks ning vastavad otsused peaksid võimalikult nobedalt linnavalitsuse ette jõudma.

«Majad on vaja kas välja osta või sundvõõrandada,» sõnas Aaviksoo. «Läbirääkimisi on küll peetud, kuid nendega pole kuhugi eriti jõutud, sest omanike ja linna soovid on erinevad.»

Et sundvõõrandamist pole Eestis veel kordagi läbi viidud ja see võib tähendada kuni paariaastast protsessimist, on uus linnavõim lubadust silmas pidades sunnitud majad omanikega kiiresti kokkuleppeid sõlmides ära ostma.

Tallinna maa-ameti juhataja asetäitja Alo Brandt ütles, et mitmete majaomanikega on mõned aastad tagasi ka läbirääkimisi peetud, et hooned ära osta, kuid linn ei soostunud maksma nende küsitud summasid. Mitmel juhul olid omanike soovid kaks korda suuremad kui linn plaanis maksta.

Hetkel kuum