Anne Oja • 8. detsember 2004 kell 22:00

Läti kohukesetootja pressib Eestisse

Tallinna Piimatööstusele toodab Rigas Piensaimnieks Tere kohvipiima. Juba varasemast tellib Tallinna Piimatööstus Riia piimatööstuselt 200grammised magusaid piimajooke, mis lähevad müüki Milla kaubamärgiga.

Tallinna Piimatööstuse turundusdirektor Anne Tääkre eitas uue trendi tekkimist. ?Allhankeid on toiduainetööstuses kasutatud oma tootesortimendi efektiivseks täiustamiseks alati,? märkis Tääkre. ?Piimatööstused on seda siiani kasutanud suhteliselt vähe ja erilist kasvutendentsi ilmselt oodata pole. Trend on pigem vastupidises suunas, Eesti tööstused toodavad üha enam allhanke tooteid väljapoole.?

Tääkre sõnul pole pisikese turu jaoks mõtet kõiki tootmisseadmeid soetada. ?Kui selline seade on Baltikumis olemas, on mõistlik toode valmistada allhankena,? rääkis ta. Kuna kõikidele Balti riikide tööstustele kehtivad ühesugused tootmisnõuded, pole kvaliteedis mingit vahet, kus piimatooted valmivad.

?Tallinna Piimatööstuse logo allhanke tootel annab tarbijale lisagarantii, sest toodet kontrollib ka meie labor,? lisas Tääkre.

Tallinna Piimatööstus ise toodab allhankena kohupiimadesserti ja kisselli kohupiimaga, mida müüakse Lätis Baltais kaubamärgi all ja Soome jogurtit ning kohupiimakreemi Rainbow. Allhanketööd moodustavad 3,5 protsenti Tallinna Piimatööstuse käibest.

?Minu teada tahab enamik Läti ja Leedu piimatööstusi Eesti turul praegu müüki laiendada,? kommenteeris Rakvere Piima tegevjuht Jaanus Vihand. ?Hoiame silmad lahti kõigi Läti ja Leedu tööstuste osas, et koostööd teha.?

Vihand ütles, et neil on Rigas Piensaimnieksiga tehtud mitu ühist plaani Lätis valmistatud toodete turuletoomiseks. Millistest toodetest täpselt juttu on, ei soovinud Vihand eile täpsustada. Samas ütles Vihand, et Farmi kaubamärgi all võõramaist toodangut müüma ei hakata. Seda pole senini ka kordagi tehtud.

Peale Tere kohvipiima ja Karumsi kohukeste on Rigas Piensaimnieks Eestisse toonud ka sulatatud juustu Dzintars. Rigas Piensaimnieks ekspordib kolmandiku oma ligi 407 miljoni kroonisest aastakäibest. Ettevõtte toodang jõuab 21 riiki üle maailma, sealhulgas Kasahstani, Venemaale Hiinasse, Ameerika Ühendriikidesse ning Jaapanisse.

Hetkel kuum