RagnSellsi omavalitsustega kahasse loodud Loode-Eesti Jäätmekäitluskeskuse (LEJ) sõelale on jäänud neli kohta Harjumaal. Kaks kohta on Saku vallas, teine neist kahasse Kohila vallaga. Kolmas koht on Keila-Saue piiril ja neljas Saue-Harku piiril.
LEJi tegevjuht Kaia Kirs ütleb, et kui vald jääks nõusse, on prügifirma valmis investeerima kas rahvamaja renoveerimisse, teedesse, tänavavalgustusse, sotsiaalobjektidesse ? kõik oleneb konkreetsest asukohast ja kokkulepetest. Investeeringu suurusjärk on mitu miljonit krooni, kuid see sõltub Kirsi sõnul sellest, milline on asukoht. Kui ligipääs on keeruline ja nõuab suuri investeeringuid, jääb toetussumma väiksemaks. Kui infrastruktuurile nii palju ei kulu, saab vald arvestada suurema toetusega.
?Minu teada Eestis sellist koostööd eriti pole tehtud, kuid mujal maailmas küll,? põhjendab Kirs. Samuti korraldas prügifirma mullu novembris 27 inimesele õppereisi Stockholmi-lähedasse RagnSellsi prügilasse. Maksumus ühe inimese kohta oli mõni tuhat krooni, kuid Kirsi sõnul maksis osa inimesi reisi kinni. Reis polnud esmakordne, seekord osalesid omavalitsustöötajad ja valdade elanikud, kelle kodu lähedale tahetakse prügilat rajada.
Kirs lisab, et mingit asukohaeelistust tal veel ei ole, kõigi asukohtade üle käib arutelu. Aega pakkumiste tegemiseks on tema sõnul terve aasta.
Saku ja Harku vald on tulude poolest ühed rikkamad Eestis ja nende valdade juhid ei ole prügila pakutavast huvitatud.
?Mida ta saaks pakkuda?? küsib Harku vallavanem Sulev Roos. ?Ainuke asi, et prügiveo kulud oleksid väiksemad, kuid inimesed sellele eriti ei mõtle.? Roosi sõnul saab vald ise hakkama ja suhtumine prügilasse on eitav. Ka õppereisil ei käinud tema teada neilt keegi. Roos ei pidanud majanduslikult otstarbekaks uue prügihunniku rajamist, Jõelähtme oma alles valmis. ?Kui ma haigeks jään, ei hakka ma sellepärast haiglat ostma, ma lähen kellegi haiglasse,? sõnab Roos.
Saku vallavanem Sven Kesler sõnab, et tegemist on RagnSellsi sooviga konkurentsis püsida Cleanaway kõrval, millele kuulub suures osas Jõelähtme prügila. Kesler märgib, et RagnSellsi pakutav investeering pole määrav. ?Me ei võta meelehead kaalumisele,? sõnab ta. Tema sõnul on mõlemad Saku valda jäävad asukohad prügila jaoks sobimatud.
Samas Kohila valla keskkonnaspetsialist Siiri Treimann räägib, et vald poleks investeeringutele vastu, kui elanike nõusolek on saadud. Neilt käis paar maaomanikku ka Rootsis õppereisil. Treimanni sõnul on uduselt juttu olnud, mida RagnSells võiks valla heaks teha, kuid pigem üldisel tasemel. ?Kõik on läbirääkimiste küsimus,? sõnab Treimann. Prügila asukoht jääks 600 meetrit lähemast talust, nõue on 300 meetrit ja inimesed ise soovisid 500meetrist tsooni.
Loode-Eesti Jäätmekäitluskeskuse juht Kaia Kirs ütleb, et läbirääkimised valdadega algavad lähiajal. Kokku on prügila maksumus 125 miljonit krooni, ka vallale lubatav summa on selle sees. Ühisfirma algkapitalis on 2 miljonit krooni RagnSellsilt, ligi 100 000 krooni liitunud omavalitsustelt. Valdadele pakutakse praegu osaluse suurendamist. Prügila ehitus peaks algama kahe aasta pärast ja see avatama 2008. aasta lõpuks.
Seotud lood
Koduses majapidamises on ikka aeg-ajalt tarvis teha erinevaid elektritöid, mis on targem jätta professionaalide hooleks. Kui vajad abi pistiku paigaldamisel või terve elektrisüsteemi renoveerimisel, saad elektritööd Tartus tellida mugavalt Remondifirma.ee-st.