Sirje Rank • 23. november 2006 kell 22:00

Euroopa Komisjon: euro seisab alles hapratel jalgadel

Sel nädalal avaldatud 280 lehekülge pikas analüüsis märgib komisjon, et eurost on kaheksa käibeloleku aastaga saanud küll tugev ja stabiilne valuuta, kuid eurotsoon ei toimi kaugeltki nii, nagu see võiks või peaks.

"Kohanemine on eurotsoonis toimunud aeglasemalt, kui me arvasime," ütles ELi rahandusvolinik Joaquin Almunia raporti esitlusel.

Nii ei ole Itaalia valuutakriisi riskist vabanenuna ja laenuintresside languse järel eriti midagi teinud riigi rahandusliku seisu ja konkurentsivõime parandamiseks.

Ka Portugal, mis sai eurotsooni madalatest intressidest ja valuuta stabiilsusest kiire ergutuse, ei kärpinud headel aegadel eelarve defitsiiti ega viinud ellu reforme, mistõttu on riik nüüd tõsistes raskustes.

Kogu regioonis on palgad ja hinnad kohanenud liiga aeglaselt, riikide konkurentsivõimes on vahed kasvanud ning inflatsioonitempod on jätkuvalt väga erinevad.

Mõnevõrra on eurotsooni majanduskasvu kiirenemine küll erinevusi silunud, kuid Almunia raporti järgi pole sellel püsivat mõju.

Vaja on jätkata reforme ning edaspidi tõhusamalt koordineerida ka eurotsooni riikide majanduspoliitikat, mis praegu on iga liikmesriigi enda otsustada.

Raportis näitab Iirimaa ja Portugali võrdlus, et eurotsooniga liitumisest tingitud buumis on riskikoht ressursside jaotus majanduses, mis Portugali puhul ei suutnud tagada stabiilse majanduskasvu jätkumist.

Komisjon ei nimeta oma raportis otsesõnu eurotsooni lagunemise võimalust.

Läinud kuul ajalehele Financial Times antud intervjuus nimetas aga Euroopa Keskpanga endine peaökonomist Otmar Issing eurot ikka veel eksperimendiks.

Hetkel kuum