21. detsember 2006 kell 22:00

Äripäeva fotoparemik 2006

Uudisfotode valikus tegid ilma maavahetuse tehingutega seotud fotod. Parimaks hindaski žürii fotot ärimees Tullio Liblikust, kes väljub arestimajast pärast seal veedetud kahte päeva, haarates sõbrameheliku tänuga embusesse vastu tulnud advokaadi.

Žürii hindas pilti parimaks uudisfotoks, kuna sellel on näha selget emotsiooni ja kõnekat kehakeelt. Foto annab hästi edasi pingelangust, mis maatehingute arestidele järgnes. Pressifoto juures on oluline õigel ajal õiges kohas olla - ka see kriteerium oli võidufoto puhul edukalt täidetud.

Teise koha vääriliseks pidas žürii fotot, millel kujutati Urmas Sõõrumaa ettevõtluses kaasalöömise aastapäeva pidu.

Pidulikes rüüdes seltskond astub väärikalt linnahalli treppidest üles, samal ajal on linnahalli katusel sihtiva asendi sisse võtnud naispolitseinik, kes osaleb filmivõtetel. Pinges politseinik esiplaanil ning rahulikult peole suunduv rahvahulk moodustavad mõjusa kontrasti, mida fotograafil on hästi õnnestunud vaatajani tuua.

Kolmandat ja neljandat kohta jäid jagama fotod, kus mõlemal üks mees.

Villu Reiljani tagasiastumise päeval tehtud foto näitab ministrit istumas üksildaselt pika laua taga, ümbritsetuna mikrofonide parvest. Kompositsiooniliselt hea foto, kus peategelane on kõnekas oma avalduse ettelugemise ajal tehtud pausis. Teisel fotol näeme päästeametnikku, kes seisab öösel tulelõõmas, registreerimas uue metsatulekahju kolde puhkemist. Foto annab edasi inimeste jõuetust loodusega rinda pistes.

Olemusfotode seast oli žüriil valikut raskem teha, sest võiduväärilisi pilte oli rohkesti.

Parimana valis žürii välja pildi, mis kujutab kaitseväes teenijate terviseprobleeme. Foto ilmus "Nädala foto" rubriigis ja illustreeris mõjusalt ajateenijate põdurat tervislikku seisundit. Laatsareti ees mõnuga jäätist limpsivad noorukid võimendavad hea kompositsiooniga fotol küsimust, kuivõrd põhjendatud on ajateenijate teenistuskõlbmatuks kuulutamine.

Tihedas rebimises jäi teiseks kiirelt haaratavaid selgeid kontraste sisaldav foto, kus vastanduvad Reformierakonna jõukust propageeriv hiigelplakat ja lagunenud majasein ning tupiktänav. Fotol kujutatud hea kontras-tivalik annab võimaluse arutada edasi valimisloosungi sisu üle.

Kolmandale kohale tõusis foto Sillamäe sadama avamispäevalt. Avamistseremoonia eel on kõik valmis, taustal teeb proovi kohalik puhkpilliorkester. Foto loob sürrealistliku meeleolu ning tekitab huvi, kus maailma veerel üritus toimub. Fotograafil on olnud silma selle absurdimaigulise hetke jäädvustamiseks.

Ohoo-preemia (pilt, mis kõige enam väikese detaili või muu leiuga üllatas) sai foto, millel on kujutatud valge kilekott ettevõtja Einar Vettuse isiklike asjadega, kui ta maadevahetuse uurimisaegsest arestist vabanes. Lihtne kilekott ja sinna peale kritseldatud nimi ja number annavad kõnekalt edasi põrmulangemist, mis kinnipidamisega kaasneb. Kontrastse meeleolu loovad kilekotti kandva advokaadi soliidne mantel ja läikivad kingad.

Autor: Tarmu Tammerk

Hetkel kuum