Läti ülisuur hinnatõus ehmatas Heleniust

Lemmi Kann 13. aprill 2007, 00:00

"Ma näen tõsist lati devalveerimise ohtu, loodame, et Eesti suudab samast olukorrast pääseda," ütles Helenius aripaev.ee-le ning läkitas sõnumi Eesti valitsusele - on vaja teha midagi sisenõudluse vähendamiseks. Eriti oluline on tema hinnangul, et Eesti Pank ja ka teised pankurid võtaksid kasutusele sisenõudluse vähendamise meetodid.

"Kindlasti ei investeeriks ma enam Läti kinnisvarasse ja mõtleks kaks korda, enne kui ka millessegi muusse seal investeeriks," ütles Helenius, kelle sõnul otsustavad just temasugused inimesed, kui hästi riigi majandusel läheb, sest kui investorid lõpetavad oma raha Lätti viimise, ei saa riik enam hakkama oma eelarve defitsiidiga.

Majandusminister Juhan Parts nentis, et ükski riik ei ole teistest täiesti sõltumatu ning välisinvestorite meeleolud ühe Balti riigi suhtes võivad teistele riikidele üle kanduda ka siis, kui selleks otsest põhjust pole. Siiski ei pea ta Läti inflatsiooni otsest mõju Eestile kuigi suureks.

"Eesti arengud on Lätiga võrreldes siiski rohkem tasakaalustatud. Usun, et tänaseks on pangad ning ka paljud muud ettevõtted mõistnud ja oma tegevuses arvesse võtnud majanduse ülekuumenemisega kaasneda võivaid ohte," ütles Parts.

Majandusminister märkis, et majanduskasv küll aeglustub mõnevõrra, kuid see ei tähenda veel midagi drastilist.

Läti turul tegutseb statistikaameti andmetel 1356 Eesti ettevõtet, kes saavad Partsi sõnul sealse kõrgema inflatsioonitaseme tõttu oma toodetelt-teenustelt kõrgemat hinda küsida ning seeläbi rohkem teenida.

Ärimees Urmas Sõõrumaa, kes tegutseb Lätis teenindus- ja kinnisvaraäris, sõnas, et nii võib riiklikul tasemel mõeldes küll öelda, aga konkurentsiturul saab küsida seda hinda, mida makstakse. "Ega pole hullu midagi. Minul on seal (Lätis - toim.) teenindusäri, mida sellised tõmbetuuled eriti ei mõjuta," rääkis Sõõrumaa, lisades, et on oma pikaajalistesse äriplaanidesse majanduslangused ja -tõusud juba sisse planeerinud.

Ka ASi Arco Vara juhatuse esimees Viljar Arakas ei näinud Läti äkilises inflatsioonitõusus ohtu. "Meie positsioonid Lätis on kindlustatud, sest meie projektid on väga hinnatud asukohtades ja ostetud aastatetagusel hinnatasemel, seega meil pole põhjust ka võimalikke turukorrektuure peljata," ütles Arakas.

Eesti inflatsioon on küll mõnevõrra kõrgem, kui me soovime, kuid see ei ole midagi sellist, mis nõuaks kiirkorras erakorraliste sammude astumist.

Eesti inflatsioon on viimastel kuudel olnud heitlik, kuid kooskõlas Eesti lähenemisega ELi vanade liikmesriikide elatus- ja hinnatasemele. Arvestades kiiret tulutaseme ühtlustumist, püsib inflatsioon sellel ja järgmisel aastal suhteliselt kõrgena.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing