Väärisgaas argoon on levinuim kaitsegaas

Aavo Teek 23. aprill 2007, 00:00

Argoon on neutraalne gaas, mis pakub keevitamisel täiuslikku kaitset ümbritseva keskkonna eest.

Argoon sobib metallide TIG- ja MIG-keevituseks, kuid argooniga täidetakse ka aknapaneelide vahesid - tänu sellele vähenevad soojuskaod.

Argoon on õhugaas: seda toodetakse veeldatud õhust, millest eraldatakse argoon 186Y C juures.

Argooni ja selle põhjal segatud gaasisegusid kasutatakse kaitsegaasina kõigi metallide TIG- ja MIG-keevitusel. Kuna argoon on inertne gaas, sobib see keevitusel juurekaitsegaasiks ja keemilistes protsessides oksüdeerimiskaitseks. Argooni kasutatakse ka termotöötlemisel, terase valmistamisel, analüsaatorite kalibreerimisgaasina ning inertimisel: õhus olev hapnik asendatakse inertse argooniga.

Kõrgekvaliteedilist argooni kasutatakse kaitsegaasina hapnikuga kergesti reageerivate materjalide (tsirkooni, tantaali) keevitamisel.

Argoon on levinud gaas plasmakeevitusel ja -lõikamisel. Roostevaba terase keevitamisel kasutatakse puhast argooni või argooni ja vesiniku segu. Värviliste metallide puhul kasutatakse aga argooni ja heeliumi segu. Samuti kasutatakse argooni laserlõikusel, eriti just kergesti reageerivate materjalide puhul, nagu näiteks titaan. Argoon hoiab ära tülika oksiidikihi tekkimise lõikepinnale.

Argoon ei ole sööbiv ega mürgine, kuid selle kõrge sisaldus õhus võib põhjustada lämbumist - seda ohtu alahinnatakse tihti. Vedel argoon või külma argooni aurud võivad tekitada põletust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing