3. mai 2007 kell 14:51

Laar WSJ-s: Venemaa loodab taastada impeeriumit

IRLi liider ja Riigikogu liige Mart Laar kirjutab USA päevalehes The Wall Street Journal, et naftadollarite toel ja lääneriikide leeris valitseva korratuse tingimustes loodab Venemaa taastada oma kadunud impeeriumit.

Laar toob näiteks Venemaa presidendi Vladimir Putini eelmise nädala sõnavõtu, milles too teatas Euroopa tavarelvastusleppega võetud kohustuste täitmise peatamisest ja nimetas USA plaani paigutada Poola ja Tšehhi territooriumile oma raketikilbi osad ohuks Venemaa rahvuslikule julgeolekule.

"Keegi ei saa võtta Venemaad selles küsimuses tõsiselt. Plaanitav raketikilp ega tšehhid või poolakad ei ohusta ega pole suutelised ohustama tuhandeid tuumalõhkepäid omavat Venemaad," ütles Laar.

"Kuid Putin teeb siin midagi muud. Putin tahab Venemaale tagasi varasemat domineerivat positsiooni Kesk- ja Ida-Euroopas, mis tähendaks tagasi pöördumist aega, mil kõik strateegilised otsused selles regioonis oli vajalik läbi rääkida Moskvaga," nentis Laar.

Putini ähvardused tähendavad Laari hinnangul kavatsust muuta Venemaa de facto jõuks oma lähiregioonis ja anda seeläbi Läänele märku, et venelased on areenil jälle tagasi.

Laari sõnul tähendab uue vana imperialismi tulek ka lähiajaloo ümbertõlgendamist.

"Putin on Kremlis dramaatiliselt muutnud lähenemist minevikule - ja seega ka tulevikule. Praegune Venemaa president ehitab uut messianistlikku ja imperaatorlikku identiteeti natsismi üle saavutatud võidu ümber, mida kasutasid ka tema eelkäijad Nõukogude Liidu õiguspäraseks muutmiseks," nendib Laar.

"Kontekstis, kus Stalinit peetakse üha enam "uue Venemaa" rajajaks ja kangelaseks, pole enam mingi ime, et okupatsiooni ja kommunismi kuritegusid Venemaa naaberriikides eitatakse," märgib endine peaminister.

Laari sõnul nõuab Venemaa agressiivselt, et endised Nõukogude blokki kuulunud okupeeritud riigid aktsepteeriksid Venemaa uut nägemust minevikust. Nõukogude ajastu kuritegude mainimist nimetatakse "Suure Isamaasõja sangarite" solvamiseks.

"Hiljuti käivitas Venemaa propagandakampaania Eesti vastu, mis tõi kaasa vägivaldsed tänavarahutused Tallinnas ja teistes Eesti linnades," märkis ta.

Laar rõhutas, et Nõukogude sõdurite säilmed, mis leiti Tõnismäelt, kavatseb Eesti riik sõjaväekalmistule väärikalt ümber matta. Siiski nimetab Venemaa Eesti riigi plaani "inimõiguste rikkumiseks". Samas Venemaal hävitatakse iga kuu sõjamonumente, lausus Laar.

"Venemaa õhutab nüüd tagant tänavaproteste Eestis ja kihutab üles Eesti-vastaseid gruppe," nentis poliitik. Laari sõnul ei ole selline uusimperialism ohtlik mitte ainult Euroopale ja maailmale, vaid just Venemaale endale.

"Ajalugu on tõestanud mitmel korral, et Venemaa impeeriumi-püüdluste suurimad ohvrid on olnud venelased ise. Pole mingit lootust paremale tulevikule, seni kui Venemaa ei pööra oma tähelepanu oma riigi suurte probleemide lahendamisele," rõhutas ta.

Laari arvates oleks parim viis Venemaa aitamiseks parandada seda moonutatud pilti Euroopa ajaloost, mida Vene liidrid pakuvad. Laar leiab, et võiks tekkida arutelu Molotov-Ribbentropi pakti ja Stalini rolli üle Teise maailma sõja alustamisel, samuti Poola ja Soome vastu korraldatud agressioonide ja Balti riikide okupeerimise teemadel.

Hetkel kuum