Maakeldri võib katta taimevaibaga

Maris Paalvelt 02. juuli 2007, 00:00

Õnnelik pere, kel olemas üks mõnus maakividest kelder. Isegi siis, kui keldrit ei kasutata talviste varude säilitamiseks, on tal oluline funktsioon kujunduselemendina taluaias. Täiuslikkust lisab siin sobiv taimkate. Tavaliselt asetseb kelder varjulises, kuivas kohas. Seega sobib siin kasutada taimi, kes kannatavad põuda ja samas kasvavad varjus.

Neid taimi ei ole palju, kuid siiski mõningaid leidub. Siberi valdsteinia (Waldsteinia ternata). Esmapilgul maasikalehti meenutav taim, säravate kollaste pisikeste õitega. Õied ilmuvad mais, juunis. Lehed on pooligihaljad, kuid kevadeti tahavad pruunistunud lehed siiski eemaldamist. Paljuneb väga jõuliselt, moodustades tiheda vaiba, kuhu sisse enamasti teised umbrohud ei mahu.

Vinca minor ehk väike igihali. Kõigile tuntud kaunite lillade õitega taim. Lehed igihaljad, nahkjad tumerohelised. Väiksel igihaljal on ka purpurpunaste õitega sort "Atropurpurea".

Miks mitte kasutada õhulisuse tagamiseks hoopis meile tuntud umbrohtude tulikate sugulast, kibeda tulika sorti (Ranunculus acris) "Multiplex". Lehed on nagu tulikatel ikka madalad ja tumerohelised. Mais-juunis ilmub aga pikkade õisikuvarte otsa palju kuldkollaseid täidisõisi.

Taim on küll mürgine ja rahvasuu kutsub liiki ennast küll tulililleks või isegi kärnalilleks, sest just viimaseid tekitab taime mahl inimesele. Kuid mürgised taimed on alati olnud, ja sageli see, mis on ahvatlev, on ka mürgine.

Keldrihaljastuses võib proovida kasutada ka helmikpööriseid (Heuchera), tellimaid (Tellima) ja tiarelle (Tiarella). Metsataimedena on nad leplikud väheldase valguse suhtes ja kasvavad igasugusel pinnasel.

Et taimed oleks ilusamad, võiks kuivaperioodil neid kasta. Kõik nad on madalad igihaljad rohttaimed. Õied on nendel sarnased, s.o väikesed valgetes ja roosades toonides. Lehed sageli värvilise mustriga või huvitavate sügisvärvidega. Mõni astilbegi kasvab kuivadel kasvukohtadel. Selline astilbe on Hiina astilbe alamliik pumila (Astilbe chinensis var. pumila).

See astilbe on vaid 30 cm kõrgune roosade õitega väga hea pinnakatja. Moodustab tiheda läbipääsmatu vaiba. Nii et julget katsetamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing