Äralangenud tulusid kompenseeritakse aga järjest enam kaudsete maksude tõstmise abil. Arenenud tööstusriikidest on madalaim ettevõtte tulumaks Euroopas. ELi laienemise järel on uute liikmesriikide liitumine ELi keskmise maksutaseme langetanud 24 protsendile 1996. aasta 38 protsendilt. Mullu alandasid ettevõtte tulumaksu seitse ELi liikmesriiki eesotsas Bulgaariaga, kus nüüd kehtib 10protsendine ettevõtte tulumaks.
Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas on ettevõtte tulumaksu keskmine veidi üle 30%, Ladina-Ameerikas 28%, OECD riikides 27,8%. USAs ja Jaapanis on maksumäärad vastavalt 40% ja 40,7%.
Samas kaudsed maksud on Euroopas maailma kõrgeimad - keskmiselt 19,5%. Skaala tipus on Rootsi, Taani ja Norra, kus käibemaks on 25%. Võrdluseks on Ladina-Ameerikas käibemaks keskmiselt 14,2% ning Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas 10,8%. USAs kehtestab iga osariik oma müügimaksu, Jaapanis on käibemaks 5%.
KPMG ülevaade tõdeb, et üle maailma on ettevõtte tulumaks jätkuvas langustrendis, ehkki tempo aeglustub. Keskmiselt alanes ettevõtte tulumaks läinud aastaga 27,2 protsendilt 26,8 protsendile. Vaadeldud 92 riigist alandasid ettevõtte tulumaksu 18 riiki, üks järsemaid langusi oli Türgis - 30 protsendilt 20 protsendile. Edaspidi on KPMG hinnangul oodata suuremat ettevõtte tulumaksu langust sellistes riikides nagu Suurbritannia, Saksamaa, Hispaania, Singapur ja Hiina ning tõenäoliselt ka Prantsusmaa.
KPMG ülevaatest joonistub välja, et ettevõtte tulumaksu vähenedes kasvab kaudsete maksude tähtsus. Kuid seda üsna aeglaselt, sest poliitiliselt on taolisi makse keerulisem tõsta. Seos kaudsete maksude ja kõrgete hindade vahel on valijaile selgem kui see, kuidas madal ettevõtte tulumaks aitab riiki tuua investeeringuid, mis loovad töökohti ja arendavad infrastruktuuri, kirjutab KPMG.