Kinnisvara: kiire kasvu aeg läbi

ÄP 21. august 2007, 00:00

Tavapäraselt elava kauplemisega teises kvartalis jäi kinnisvaratehingute arv kümnendikuga alla aastatagusele ajale ning ka tehingute maht vähenes statistikaameti andmeil 13 protsenti. Esimese kvartaliga võrreldes on olukord küll pisut parem, kuid analüütikud prognoosivad ostu-müügitehingute vähenemist ka kolmandas kvartalis. Seega on Äripäeva meelest suund selge - kiire kasv kinnisvaraturul on läbi ning saabunud on rahulikumad ajad.

Sõnum spekulante ega kinnisvaraarendajaid muidugi ei rõõmusta, sest andmed ütlevad üheselt - kinnisvara ei ole enam see äri, mis andis kiiresti superkasumeid. Kinnisvara müügiperiood pikeneb, raha kipub projektidesse kinni jääma ja arenduste lõpuleviimine venima. Uusarendusi algatada on järjest raskem, sest ka pangad valivad kinnisvaralaenu tahtjaid senisest hoolikamalt.

Tallinnas, kus tehakse üle poolte kõigist kinnisvaratehinguist, oli reedese seisuga City24 andmeil müügis poole rohkem kortereid ning maju ja maatükke isegi kaks korda rohkem kui jaanuaris.

Müüjate kitsikus paistab reklaamidest eriti hästi välja. Ostjate meelitamiseks pakutakse kingitusi igale maitsele auto ja isegi inimeseni välja - Oru Majas kodu soetajale lubatakse kaubaga kaasa anda tasuta sulane kolmeks kuuks.

Tõsiasi on aga see, et kallis kaup ei lähe müügiks präänikutele vaatamata. Kinnisvarahinnad - ja koos sellega ka ehitamise hinnad - on kerkinud kiiremini, kui on suurenenud inimeste sissetulekud. Pankade laenupoliitika on konservatiivsem, laenuraha on tõusvate intresside tõttu kallim ning see on pidurdanud ka laenamist.

Vajadus uute elamispindade järele on aga ehk suuremgi kui arendajail pooleli ja ideetasandil uusarendusi - kinnisvaraarendajad-ehitajad ei ole veel suutnud tasa teha nõukogude ajal tekkinud elamispinna puudust.

Tallinna korterelamuturu olukorda ei pea lootusetuks kinnisvaraanalüütik Olev-Mait Makk. Tänases lehes kinnitavad spetsialistid samuti, et Tallinna ja hea infrastruktuuriga pealinna lähiümbruse asumite elamud on endiselt nõutud. Sama väidavad asjatundjad büroopindade kohta - nõudlus kvaliteetse pinna järele ületab pakkumist. Märkimisväärne langus, kohati kuni 30 protsenti, on aga tabanud nn põlluarendusi.

Olukord turul toob kaasa kinnisvara hinnatõusu peatumise ja kohati ka odavnemise - selle, mida ostjad ootavad ja arendajad pelgavad. Sest kui viimased oma marginaalidest võivad loobuda, et projektid hapuks ei läheks, siis pank tahab oma igatahes tagasi. Mõnel arendajal võib sellega raskusi tekkida. Eriti kui arvestada, et ehituse hinnatõusu pidurdumise märke veel näha pole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing