Kirjanik Kati Murutar leiab, et
abieluvaralepinguga võivad naised lahutuse puhul tagasilöögi osaliseks
saada.
"Väga hästi arvan, sest senise seaduse tõttu on olnud jube palju mõttetuid sõite notari juurde. Kui on vaja laenu võtta, siis peab teine abikaasa ka kohale kobima näiteks," kommenteeris Murutar uut seaduseelnõud, millega kaoks abielu ühisvara.
"Mul on väga palju tuttavaid, kellel on kinnisvaratehing seisma jäänud just vana abieluvaralepingu tõttu. Mina oma praktikas olen hästi uue seaduse poolt," ütles ta.
Küll aga nentis Murutar, et abieluvaralepinguga võivad naised tagasilöögi osaliseks saada. "Tagasilöök on naistel. Naistele jääb tihti ainult potilill ja seinakell," selgitas Murutar.
Justiitsministeeriumis valminud eelnõu kaotab ära senise korra, mille järgi on abielu jooksul ostetu naise ja mehe ühine vara. Eelnõu jõustudes oleks peagi nii, et abikaasa on vaid nende asjade või kinnisvara omanik, mille ta on muretsenud isikliku raha eest.
Abieluvaralepinguga on võimalik kindlaks määrata: milline enne abiellumist abikaasale kuulunud vara jääb tema lahusvaraks ja milline vara saab abikaasade ühisvaraks; milline abielu kestel omandatud või omandatav vara on ühisvara ja milline lahusvara;
kuidas abikaasade ühisvara vallata, kasutada ja käsutada; kuidas abikaasade ühisvara jagada; abikaasade vastastikused ülalpidamiskohustused abielu kestel ja abielu lõppemisel; abikaasade muud vastastikused varalised õigused ja kohustused, kui see ei ole vastuolus seadusega.
Autor: ÄP praktikant