13. november 2007 kell 14:24

Nestor: Eesti lõpuviisiku koht Euroopa riigipensioni tabelis vastab reaalsusele

Riigikogu liige Eiki Nestor ütles aripaev.ee-le, et Inglismaal koostatud pensionitoetuste uurimuse kohaselt Eesti 4. koht tabeli lõpuviisikus on täiesti reaalne ning on tihedalt seotud meie demograafilise olukorraga.

„Pensionitase sõltub kahest olulisest tegurist – esiteks maksutasemest ning teiseks tööealiste ja pensioniealiste isikute vahekorrast. Esimese suhtes oleme poole peal, kuid teisega oleme viimased. Meil on 1,5 tööealist inimest pensioniealise kohta. Näiteks Saksamaal on see suhe 2,5, kus pole suuri sündimuse tagasilööke,“ rääkis Nestor.

„Eestis tõuseks sündimus, kui tööealised inimesed ei lahkuks ja noortel inimestel oleks lihtne töö- ja pereelu ning lapsel oleks lasteaia koht olemas, kui ema soovib tagasi tööle minna,“ ütles Eiki Nestor.

„Mehaaniline tööjõu sissetoomine ei aita samuti, kuna esiteks peaks töökohti looma. Pensionisüsteemi jaoks on see ajutine lahendus, kuna tööealised, kes tulevad on 20-30 aastased ning 30-40 aasta pärast lähevad nad pensionile. Demograafiliselt lükkab see probleemi lahenduse edasi,“ rääkis Nestor.

„Sotsiaalmaksu tõstmist ma ei toeta, kuna see on kahe otsaga asi – see on sõltuv töötasust,“ ütles riigikogu liige. „Ma ei tõstaks sotsiaalmaksuprotsenti, kuna võib tulla tagasilööke,“ lisas Nestor.

„Kogumispensioni suhtes on olukord muutunud vabatahtlike kogumise näol. Neid on kaks korda rohkem kui lootsime ja loodetavasti läheb nendega hästi ka edaspidi, kuna pensionikogumisfondid aitavad meid,“ ütles Eiki Nestor.

Hetkel kuum