28. november 2007 kell 9:44

Notarite tasud võivad kordades tõusta

Justkui vargsi poetas justiitsministeerium riigikogu õiguskomisjoni lauale ettepaneku mitmekordistada peaaegu kõik notarite tehingutasud, mis realiseerudes lööks eriti valusalt kõhna rahakotiga inimeste pihta.

Toompeale jõudnud notaritasu seaduse parandus kruvib hinda otsa eranditult kõigile kindla tasumääraga notariaaltoimingutele, kergitades neid keskeltläbi kümme korda. Kui praegu tuleb pensioni, elatusraha või toetuse vastuvõtuks vajaliku volituse tõestamise eest maksta notarile kümme krooni, siis peagi võib see summa kasvada saja kroonini, kirjutas Postimees.

Reformierakondlase Rein Langi juhitud justiitsministeeriumis pärimisseaduse eelnõu külge poogitud muudatus pakub aga isegi 200-protsendilist kasvu – tasu allkirja kinnitamise eest kerkiks kümnelt kroonilt 200 kroonile.

Leebem, 2,5-kordne hinnatõus tabab parlamendi heakskiidu korral inimesi siis, kui neil on vaja testamenti tõestada. Uus hinnakiri ei hõlma tehinguväärtusest sõltuvaid notaritasusid ehk toiminguid, mis enamasti on seotud kinnisvaraga.

Nii ministeerium kui Notarite Koda põhjendasid ülijärsku tõusu asjaoluga, et tasud püsivad siiani 1993. aasta tasemel.

Järsult kokku kuivanud kinnisvaratehingud koos saamata jäänud tuluga on selgelt üks põhjuseid, miks notarid hakkasid taotlema tasumäärade tõstmist.

"Muude toimingute maht ja osakaal, mille varal varem kaeti suur osa kindlate tasudega toimingute tegemiseks vajalikke kulutusi, on sel aastal oluliselt vähenenud," selgitas Notarite Koja esimees Tiit Sepp.

Hetkel kuum