Tarvo Vaarmets • 2. detsember 2007 kell 22:00

Vaat kus lops, Delli aktsia sai litaka

Maailma suuruselt teise arvutitootja kasum oli kolmandas kvartalis 34 USA senti aktsia kohta, mida on sendi jagu vähem kui Bloombergi analüütikute keskmine ootus. Lisaks kehvadele tulemustele jagas Dell vähemalt lühiajalises plaanis veelgi negatiivseid uudiseid, teatades muuhulgas ka tulevikukulude suurenemisest, kuna ettevõtte kavatseb laiendada oma jaemüüki, vähendada töökohti ja võtta üle ärisid.

Pettumust valmistanud tulemused tõmbasid kriipsu peale eelmise kahe kvartaliga alguse saanud ilusale prognoose ületanud tulemuste seeriale. See aga tähendab, et Delli taastõusu plaan võib võtta kauem kui arvestatud, vahendas Bloomberg. Samal ajal, kui ettevõtte kogukäive kerkis 8,5% võrra 15,6 miljardile dollarile ehk 165 miljardile Eesti kroonile, langes koduturumüük Hewlett-Packardile kaotatud tellimuste tõttu kuus protsenti. Dell teatas veel, et komponentide hinnad ei pruugi enam kukkuda nii kiiresti kui varem - seegi on oht kasumikasvule.

"Suureks pettumuseks oli kasumlikkuse langus," kommenteeris Pacific Crest Securitiese analüütik Brent Bracelin, kes soovitab aktsiat osta. "See ongi praegu suurim probleem," täpsustas ta.

"Me liigume õiges suunas, aga väga palju on vaja veel teha," rääkis omanimelise ettevõtte asutaja Michael Dell analüütikutega peetud konverentsikõnes.

Ettevõtte aktsia langes reedel pea kolmeteist protsendi võrra, saades pidama alles 24,54 dollaril. Delli aktsia oli enne seda aga eelmise nädala esmaspäevast kerkinud 9,5%, kuna Hewlett-Packard avaldas üllatavalt head tulemused. Ka konkurent Apple'i oktoobris avaldatud näitajad olid paremad kui turuosalised oodata oskasid.

Dell võttis ettevõtte ohjad uuesti enda kätte jaanuaris, asudes enda valitud järglase Kevin Rollinsi asemel taas arvutitootjat tüürima. Kevin Rollinsi juhtimise ajal ilmnenud raamatupidamisprobleemide siseuuring läks Delli finantsjuhi Don Carty sõnul kolmandas kvartalis maksma 38 miljonit dollarit.

Rollinsi ajastul lükkas Hewlett-Packard Delli maailma suurima arvutitootja troonilt, käive ja kasum rühkisid edasi aga nelja aasta aeglaseima tempoga. Hewlett-Packard näitas aina paremaid tulemusi tänu ülemaailmsele jaemüügile, samal ajal kui Dell kasutas senini müügikanalitena ainult telefoni ja internetti.

Nüüd ongi Dell oma strateegiat muutnud ja sõlminud jaemüüjatega mitmeid lepinguid. Sel nädalal sõlmiti leping maailma suuruselt teise jaemüügiketi Carrefouriga, mis opereerib rohkem kui 12 500 poodi kolmekümnes riigis. Varem on aga lepingud sõlmitud maailma suurima jaemüüjaga Wal-Mart Storesiga, aga ka Saples'i ja teiste kettidega.

"Me kavatseme tarbijate eest võidelda kõikides maailma olulisemates regioonides," rääkis Dell. "Praegu oleme algusfaasis. Siiani on läinud päris edukalt. Partnerid on meid väga hästi omaks võtnud," tutvustas Dell seniseid arenguid jaemüügivallas.

"Delli kommentaar viitab esmajärgus äri kasvatamisele, mis võiks tähendada, et kasumlikkuse parandamisele nii palju tähelepanu ei jätku," arutles analüütik Brent Bracelin. "Küsimus on - kas nad suudavad teha mõlemat - vähendada agressiivselt kulustruktuuri ja näidata tõusu kasvumääras."

Hetkel kuum