8. detsember 2007 kell 12:42

Aafriklaste petukirjast tüssata saanud saarlane ei saa raha tagasi

Aafrikasse «sõjapõgeniku» hiigelpärandusest osa saamiseks ligi 27 000 krooni saatnud saarlane jääb rahast ilma ja prokuratuur ei algata pettuse uurimiseks ka kriminaalmenetlust.

Riigiprokuratuur hoiatas üleeile meedia vahendusel Eesti elanikke internetis levivate petukirjade eest, milles palutakse osaleda oma rahaga Aafrikas elava "sõjapõgeniku" miljonitesse USA dollaritesse ulatuva päranduse kättesaamisel, kirjutas Meie Maa.

Prokuratuur tõi näiteks ka ühe juba reaalselt rahast ilma jäänud inimese. Nimelt palus prokuratuuril algatada pettuse asjus kriminaalmenetluse mees Saaremaalt, kes kandis Aafrikasse 2270 USA dollarit ehk ligi 27 000 krooni.

Riigiprokurör Eve Olesk ütles, et saarlase avalduse alusel kriminaalmenetlust ei alustatud. “Raha kättesaamine ei ole mitte ainult raske, vaid võimatu,” tõdes Olesk.

“Lisaks on prokuratuuri poole pöördunud inimene, kellelt paluti samuti abi, kuid kes enne rahaülekannet jõudis järeldusele, et tegemist on pettusega,” mainis riigiprokuratuuri pressiesindaja Kristiina Herodes.

Riigiprokurör Oleski sõnul ei tehta rahaülekannet mitte isikule, kes nn näljas on, vaid tema juristile või advokaadile. “Lisaks antakse veel mingi panga kontaktisiku nimi. Pole teada, kes tegelikult petuskeemi taga on,” jutustas Olesk. “Sellisel juhul on ka väga raske kedagi taga otsida, arvestades samuti nende riikide arengutaset.”

Petuskeemi kohaselt paluvad end Libeeria või Elevandiluuranniku "naissõjapõgenikeks" tituleerivad kelmid härdalt kanda kaastundlikel inimestel Senegalis asuvasse panka paari tuhande USA dollari kaupa raha 3,7 või 5,7 miljoni USA dollari suuruse libapäranduse kättesaamise asjaajamiseks.

Kelmid väidavad elektronkirjades või interneti suhtlusportaalides, et nad on sõjapõgenikud, kelle isa on sõjas surma saanud, kuid jätnud endast maha hiigelpäranduse.

Kelmid kurdavad samas, et päranduse kättesaamiseks peab neil olema mingi tugiisik Euroopast, ning lubavad sellele tasuda hiigelpärandusest 20 protsenti.

Hetkel kuum