Martin Hanson • 14. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Külaline minevikust

Telegramm on siiani alles ning toimib koostöös Eesti Posti ja Elioni vahel, kus esimene võtab teatise vastu ja viib hiljem sihtkohas koju ning Elion saadab läbi oma sidekanalite.

Eelmisel aastal saatis Eesti Post kokku 3120 telegrammi, mida on 2547 vähem kui aasta varem.

Kõige rohkem saadeti Eestist telegramme Venemaale ning sedagi peamiselt Ida-Virumaalt.

"Enamasti saadetakse telegramme Venemaale ja seda Ida-Eestist. Olgugi et tegemist on sureva kommunikatsiooniga, kasutavad seda siiski vanemad inimesed ja venelased suhteliselt palju," räägib Eesti posti pressiesindaja Inge Suder. "Saadetakse peamiselt matuseteateid ja õnnitlusi."

Arusaadav, sest kui Eestis on telefonide levik inimese kohta 116 protsenti, siis Venemaal ootavad pered siiani tuttavat koputust. Samas võib tellida ka telegrammi telefoni teel ettelugemise.

Telegrammi saatmine on Sederi sõnul väga lihtne ning saab teha nii internetist kui ka telefoni teel. Elion, kelle sidekanali kaudu informatsioon välgukiirusel liigub, on seadnud hinnanumbrid sedasi, et telegrammi saatmise alustamise eest tuleb tasuda 35 krooni ning seejärel 60 senti iga sõna eest. See kehtib vaid Eesti-sisest telegrammi saates.

Iga Lätti saadetav sõna maksab poolteist krooni, Valgevenesse sõna saatmine maksab hoopis 3 krooni tükk. Kui aga tahad, et telegramm jõuaks saajani ilusal õnnitluskaardil või morbiidsel matusesedelil, tuleb 7 krooni juurde maksta.

"Enamik Eestis vastu võetud telegramme liigub väljapoole ehk Venemaale ja Ukrainasse, siseriiklikke telegramme on umbes 5-6 protsenti," selgitas Elioni meediasuhete juht Karin Kahre.

Paljudesse kohtadesse aga saab telegrammi saata piiratult. Näiteks Egiptimaa pealinna Kairosse saab saata telegrammi vaid nii, et see loetakse saajale telefoni teel ette. Svaasimaale saadetud telegrammid jõuavad saajani aga eranditult leinakaardil.

Kas mäletate selliseid pisikesi elektroonikavidinaid nagu peiler või piipar?

Üks neist oli võimeline võtma vastu sõnumit ja teine vaid sõnumisaatja telefoninumbrit. Mäletate? Helistasid operaatorile, rääkisid jutu ära ja kusagil kellegi vööl värises pisikene must karbike.

EMT avalike suhete juhi Kaja Pino sõnul on mõlemad, nii piipari- kui ka peileriteenus EMT-l juba ammu kinni pandud.

Lisaks pakkus EMT teenuseid "SMS faksile" ja "Info Faks", mis tähendas, et kui klient oma faksilt EMT faksile helistas, saatis viimane talle EMT hinnakirja. Pino sõnul oli see omal ajal väga populaarne teenus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt