Romet Kreek • 20. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Aastad ei ole vennad

Praegu valitseb börsil passiivne langusmeeleolu. Käibed on väikesed, aktsiate ostu-müügi äärte vahed laiad, likviidsus on olematu.

Kuid kas meenub olukord aasta tagasi, 2007. aasta jaanuaris? Siis valitses meil börsil eufooria. Aasta esimese 18 päevaga viskas OMXT indeks üles kümme protsenti. Tõusu jagus veel ka veebruari algusesse, aga sealt tipust hakkas kolinal kukkumine. Seekord on 18 päevaga tulemuseks 8,7 protsenti miinust.

Aasta eest tehti aasta alguses samal perioodil tõusval turul Tallinna börsil 8534 tehingut ja 1,21 miljardi kroonine käive. Tänavu on langeval turul tehtud 3583 tehingut ja 601 mln kroonine käive.

Aastaga on aktsiaturg kukkunud 32 protsenti.

Tulles tagasi reedese börsipäeva juurde, siis algas päev langusega, mis süvenes. Kuid enne kauplemise sulgemist võis juba leida ka tõusvaid aktsiaid.

Kui vahepeal oli börsil vaid üks tõusev aktsia varasema punapäeva asemel, siis kella 14.30ks oli neli tõusvat aktsiat.

Suurimaks kukkujaks jäi Arco Vara aktsia, mis sadas 9,2 protsenti 16,90 kroonile ehk 1,08 eurole. Võiks öelda, et Viljar Arjakase reedel peetud lahkumispidu Arco Varast möödus börsil pisarates.

Kui välisinvestorid on sunnitud müüma, siis võiks oodata ka alanud nädalaks survet allapoole. Fondijuhid on fondi raha paigutanute vangid - kui fondidest tahetakse raha välja tõmmata, ei ole teemaks enam see kui atraktiivselt või siis mitte on hinnatud aktsiad, vaid see, kuidas fondiosakute lunastamiseks raha saada. Raha muul moel, kui aktsiad müües ei saa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas