Putin kingib Vene pensionäridele 100 krooni kuus juurde

22. jaanuar 2008, 10:24

Presidendi initsiatiivina esitletud
pensionitõus annab 1. veebruarist Venemaal keskmiseks pensioniks 1731 krooni
kuus, kuid ka selle tõusu järel elavad pensionärid inflatsiooni arvestades
varasemast kehvemini.

"Lähiaastail teeme lõpu vaesusele pensionäride hulgas, tõstes keskmise pensioni üle elatusmiinimumi," on peatselt ametikohta vahetav Vladimir Putin oma sõnavõtus teatanud.

Pensioni kindlustusosa 12% tõus puudutab 36 mln inimest, keskmine pension (trudovaja pensija e tööpension) tõuseb tervishoiu- ja sotsiaalministeeriumi arvutusel 3739 rublalt 3961 rublale (vastavalt 1634 ja 1731 krooni), kirjutas lenta.ru. Muutuseks vajalikust 89 mld rublast 30 mld pensionikassas veel ei ole, see peab ametiisikute teatel tulema täiendavalt laekuvate maksudena töötasude tõusu arvel riigieelarve raha kallale minemata.

Eelmisel aastal pensioni kindlustusosa ei indekseeritud, inflatsioon oli samas 11,9%. Vaesemate elanike jaoks, kelle hulka kuuluvad ka pensionärid, mõjus inflatsioon tugevamalt. Toidukaubad, millel on madala sissetulekuga inimeste kuludes suurem osakaal, kallinesid enim ja seega on pensionäride elu läinud viletsamaks, kinnitavad ka mitmed Vene ajakirjanduses esinenud majandusasjatundjad. Rubla ostujõud erineb Venemaal regiooniti oluliselt. Pensionisüsteemis on tähtsal kohal ka eripensionid, näiteks isamaasõja veteranidele, regionaalsed koefitsendid jms.

Samal ajal on ministeerium tervishoiu kümne aasta arengustrateegias välja käinud ühtse sotsiaalmaksu tervishoiuosa maksumäära kahekordistamise. Sarnaselt Eestiga tasub töötajate brutopalkadelt arvestatud maksu tööandja. Alternatiivse rahaallikana nähakse riigieelarve panuse tõstmist mittetöötavate inimeste kindlustamisse, kuid ministeerium ise eelistab maksutõusu, on varem kirjutanud Vene meedia. Praegu on Venemaa tervishoiukulude osakaalult SKPs sarnasel tasemel Brasiilia ja Peruuga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2008, 10:22
Otsi:

Ava täpsem otsing