Salapärane organisatsioon üritab päästa maailma

24. jaanuar 2008, 10:52

Müstilisse organisatsiooni kuulub üle saja
nobelisti, kuid aastatepikkuse tööga pole maailma innovatsioonifond (World
Innovation Foundation ehk WIF) jõudnud suurt kaugemale veebileheküljest.

WIFi kuulub väidetavalt üle 3000 teadlase, nende seas üle saja Nobeli auhinna laureaadi. WIF väidab end olevat võimas maailma muutev võrgustik, mille eesmärgiks on pakkuda teadmisi ja tehnoloogilisi lahendusi, et otsida lahendusi inimkonda vaevavatele globaalprobleemidele.

WIFi kodulehe andmetel tegelevad organisatsiooni aktiivse juhtimisega neli Nobeli laureaati: Jerome Karle, William Knowles, Robert Huber ja Yuan Lee. Veebilehe andmeil on Huber organisatsiooni asepresident, kuid vastavale järelpärimisele vastas ta, et ei mäleta, et ta oleks sellise organisatsiooni liikmeks asunud.

1986. aastal Nobeli keemiaauhinna saanud Yuan Lee väitis, et tal on organisatsioonis täita väga piiratud ulatusega roll. „Ma nõustusin liikmeks astuma 2002. aastal ning allkirjastasin WIFi kirja, mis kritiseeris Iraagi sõda. Alates 2004. aastast, kui nõustusin olema WIFi esindaja Taiwanis, pole mul organisatsiooniga kontakte olnud,” väitis Lee ajakirjale Nature.

Nature küsitles veel mitmeid organisatsiooni liikmeid ning selgus, et liituti, sest paljud teised lugupeetud teadlased olid juba liikmed, kusjuures liitujatel polnud väidetavalt erilist arusaamist organisatsiooni tegevusest ja põhimõtteist. „Mind kutsus liikmeks astuma üks Nobeli laureaat. Tundus, et organisatsioonil on õilsad eesmärgid ja soov aidata arengumaid,” ütles Satya N. Atluri California ülikoolist. „Siiani pole ma aga organisatsiooni heaks midagi teinud.”

WIFil ei ole täiskohaga palgalisi töötajaid ning peakorterit. Organisatsiooni juht David Hill registreeris WIFi 1990. aastail mitme ettevõttena Suurbritannias ning 2005. aastal Bernis Šveitsis. Kõrgõzstani teaduste akadeemia poolt audoktoriks nimetatud Hill juhib organisatsiooni selle eest tasu saamata.

WIF on registreeritud heategevusorganisatsioonina, kuid vastavalt Šveitsi seadustele ei ole info ühingu majandustegevuse kohta avalik.

WIFi seatud eesmärkide seas on rajada maailma suurim uurimisasutus nimega ORE-STEM. Projekti maksumuseks on 22,5 miljardit dollarit. Töötama hakkaks seal 20 000 teadlast, inseneri ja innovaatikut. See plaan on olnud eesmärgiks aastaid, kuid hetkel eksisteerib ta vaid ideena veebilehe kujul. Hilli sõnul on kava alles varases planeerimisjärgus, kuid täpsemad detailid on konfidentsiaalsed.

Pensionil materjaliteadlane Brian Ralph oli üks esimesi WIFi liikmeid ning kuulus ka ühingu juhatusse. „Minu illusioonid hajusid siiski kiiresti. Hillil on palju huvitavaid mõtteid, kuid väga vähe reaalseid tulemusi,” ütles Ralph.

„Organisatsiooni praeguseks põhitegevuseks on pakkuda valitsustele üle maailma abi säästva arengu küsimustes,” ütles Hill. Tema puhul tundub tegemist olevat Davosi majandusfoorumiga ühes isikus. Mitte just liiga tagasihoidlikult mainib ta, milliste ministrite, suursaadikute ja riigijuhtidega ta on viimasel ajal kohtunud. Näiteks Mihhail Gorbatšoviga vestles ta hiljutisel Nobeli rahuauhinna tseremoonial.

WIFil on siiski vähemalt üks avalik projekt. Ühingu üks juhte, Aafrika arengupanga endine juht Lutz Baehr, on seotud ühe Vietnami taimeravimi arendamisega, mille eesmärgiks on aidata vabaneda heroiinisõltuvusest. „WIF on aidanud mitmeid uksi avada,” ütles samuti projektiga seotud Leibnizi taimebiokeemia instituudi keemik Ludger Wessjohann. Hilli sõnul on WIF seotud ka linnugripi uuringute, päikeseenergia Aafrikasse toomise ning Kõrgõzstani ja Kasahstani teaduskeskuste ehitamisega. Midagi rohkemat on aga raske leida, sest taaskord on edasised üksikasjad Hilli sõnul „konfidentsiaalsed”.

„Tegemist on müstilise organisatsiooniga,” ütles WIFi liige futuroloog Ian Pearson. „Mind kutsuti liikmeks paari aasta eest. Ma lubasin WIFi veebilehel kasutada üht mu artiklit, kuid see on jäänud ka minu viimaseks kontaktiks.”

Organisatsioon on salajane, mistõttu ei saa kindlalt öelda, kas tegemist on väga aktiivse ja võimsa või täielikult mittefunktsioneeriva ühendusega. Pearsoni sõnul võtab ta ilmselt oma kodulehel oleva viite WIFi liikmeks olemise kohta peagi maha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2008, 12:05
Otsi:

Ava täpsem otsing