Edgar Savisaar nõustas Oliver Kruudat

15. veebruar 2008, 10:35

Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea
Edgar Savisaar lükkas eile ümber igasugused spekulatsioonid tema osalemise kohta
ASi Kalev või mõne muu Oliver Kruudale kuuluva firma omanike ringis. Savisaar on
küll aga nõustanud Kalevi suuromanikku Oliver Kruudat.

Äripäev küsis Savisaarelt, kas tal on Kalevis majandushuvisid. Seda küsimust ajendas küsima tõsiasi, et Kalevi suuruselt kuues aktsionär on Kelvingi Kinnisvara Büroo, mida juhib Martin Krupp. Viimane on olnud seotud Savisaarte Nõmme maja tehinguga. Krupi juhitaval Kelvingi Kinnisvara Bürool on ühisfirma Edgar Savisaarele kuuluva Fixor Holdinguga. Ühisfirmas Dalmonde on Savisaare firmal 70% osalus ja 30% osalus Kelvingi Kinnisvara Bürool.

Kuigi Savisaar ei kuulu Kalevi omanikeringi, on ta nõustanud Kalevi suuromanikku Oliver Kruudat. Näiteks on Kruuda öelnud Eesti Ekspressile antud intervjuus, et tal oli mõni aasta tagasi kavatsus Kalev maha müüa, aga toonane majandusminister Edgar Savisaar ei lubanud Kruudal aktsiaid müüa, sest Eestis on kaks brändi - üks on Tallink ja teine on Kalev ning need peavad jääma.

Savisaar on seda sama meenutanud ka oma blogis eelmise aasta 16. jaanuaril. „Mõnikord aga jäävad kõige tähtsamad asjad hoopis kulisside taha ja neid ei pruugi kõrvaltvaataja üldsegi tähele panna. Pean väga tähtsaks neid jutuajamisi ärimees Kruudaga, kus ma andsin talle tungivat nõu mitte müüa Kalevi kommivabrikut Soome ärimeestele. Kruuda võttis nõu kuulda ja tunnistas seda isegi ühes Eesti Ekspressi intervjuus. Minu jaoks on tähtis rahvusliku kapitali mõiste. Kui Kalev oleks tõepoolest läinud välisfirmade kätte, siis oleks meie majandus palju vaesem ja üheülbalisem. Seda firmade välismaale müümist on juba küll olnud.

Või teine näide. Pean oluliseks jutuajamisi Enn Pandi ja teiste Tallinki juhtidega, kus ma neid vastupidi eelmisele juhtumile julgustasin läbi viima sajandi tehingut ostma üles Silja Line aktsiad. Soome majanduse kroonijuveel tuli sellega eestlaste kätte. Kes oleks 10 aastat tagasi suutnud seda ette kujutada. Ka nüüd kõhklesid Tallinki juhid mõnda aega enne kui söandasid otsuse vastu võtta. Arusaadav, oligi riskantne tehing kolm korda suurem kui raudtee tagasiostmine! Olen päris rahul, et ainukese Eesti ministrina ja veel enne kui see tehing teoks sai, võtsin kokku pressikonverentsi ja ütlesin, et toetan Silja ostmist,“ kirjutas Savisaar oma blogis.

Tänane Äripäev kirjutab ühest salapärasest tehingust, kus Martin Krupi juhitaval Kelvingi Kinnisvara Bürool õnnestus börsivälise tehinguga 2000. aasta alguses osta 125 krooni eest 143 500 Kalevi aktsiat, mille väärtus toona oli üle miljoni krooni. Aktsiate soodsa hinnaga müüjat ei õnnestu välja selgitada, sest selle aktsiakoguse varasem omanik oli offshore-firma ning enne Kelvingi Kinnisvara Büroole müümist liikusid need aktsiad börsivälise tehinguga ASi Kawe Kapital kontole. Kes selle konto taga oli, pole avalikkusele teada.

Tänaseks on Kelvingi Kinnisvara Büroo omanduses olevate Kalevi aktsiate väärtus tõusnud 9,7 miljoni kroonini. Lisaks Kalevile omab Kelvingi Kinnisvara Büroo veel ka Merko Ehituse (väärtus 250 000 krooni), Tallinki (väärtus 220 000 krooni), Harju Elektri (väärtus 426 000 krooni) ja Ekspress Grupi (väärtus 9340 krooni) aktsiaid.

Martin Krupp ei olnud nõus tehingut kommenteerima, väites, et ta ei ole avaliku elu tegelane.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. February 2008, 10:47
Otsi:

Ava täpsem otsing