Mart Laar: investeerimine õlitab majandusmootorit

22. veebruar 2008, 18:19

Endine peaminister Mart Laar rääkis LHV
ajakirjale Investeeri!, et investeerimine on majandusele sama hädatarvilik kui
õli töötavale mootorile.

"Mida aktiivsemalt inimesed investeerimisega tegelevad, seda kvaliteetsem on õli ja seda libedamalt mootor töötab," tõi Laar tabava näite.

Ta toonitas, et tulevik sõltub paljuski tänastest tarbimisotsustest ning soovitas pöörase tarbimise asemel mõelda investeerimisele, sest suuresti laenurahal põhinev pillerkaar ei saa kesta igavesti. Ehkki arutu tarbimine suurendab käibemaksu laekumist riigieelarvesse ja võib mõnel aastal tõhusalt toetada ka SKP kasvu, on see majanduse jätkusuutlikkuse seisukohalt kahjulik.

"Eesti majanduse tulevane käekäik sõltub ka paljuski sellest, milliseid tarbimisotsuseid on inimesed teinud. Kui neid on tehtud täiesti mõtlematult ja veel laenuraha eest, siis selle võrra tabab majandust ka rängem tagasilöök," selgitas poliitik.

Riik peab ka selgitama säästmise vajalikkust. Maksuleebuse osas pole riigil enam suurt midagi lisada, sest otsuseid investeerimise soodustamiseks on tehtud juba piisavalt. Suure töö on riik ära teinud ka näiteks pensionisüsteemi loomisega – inimesi motiveeritakse investeerima pensionifondidesse sellega, et nende investeeringutele makstakse raha juurde.

Laari enese portfelli tootlus on olnud korralik. Mis pole ka ime, sest ekspeaminister hindab end keskmisest pisut riskantsemaks investoriks. "Kui liiga tihti jälgida aktsiahindu, võivad närvid kannatada," valgustas ta ning lisas: "Jälgin maailma aktsiaturgude arengut üldisemalt, kuna investeerimine on pikaajaline protsess."

Väiksema stressitaluvusega kodanikel soovitab Laar investeerida vähemkõikuvatesse investeerimisvahenditesse. „Eks erinevate inimeste riskitase ole ka erinev. Investeerimisega käib paratamatult kaasas nii vaimustus kui ka pettumus. Pettumuse puhul ei tohi langeda kohe masendusse ja aktsiaid müüma hakata. Nii tekib tõenäosus kaotada väga palju,“ õpetab Laar.

Ta ei investeeri igakuiselt, vaid säästude tekkides, kasutades otsuste tegemisel spetsialistide nõu. Laar istub asjatundjatega koos „maha“ ja arutab läbi mõeldavad investeerimissuunad. Nii on tema portfelli kogunenud nii fonde kui ka üksikettevõtete aktsiaid. „Inimestel ei maksa investeerimist karta, sest eesti fondihaldurite tase on piisavalt hea,“ kinnitab Laar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. April 2008, 18:51
Otsi:

Ava täpsem otsing