Euro lõi uue tugevusrekordi

06. märts 2008, 17:05

Euroopa ühisraha euro lõi täna USA dollari
suhtes uue rekordi, kui Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet andis mõista,
et ei kiirusta euroala intresse langetama.

Trichet ütles panga tänasele intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil, et inflatsiooniline surve on jätkuvalt tugev, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroala intressid jäid täna muutmata 4% tasemele, kus need on püsinud läinud aasta juunikuust saadik. Otsus oli üksmeelne.

Trichet' kommentaar annab rohelise tule dollari müügiks, kommenteeris RBS Greenwich Capital Marketsi valuutastrateeg Alan Ruskin. „Ta annab mõista, et Euroopa Keskpank ei tee midagi USA dollari toetuseks.”

Euro tugevnes täna tasemele 1,5373 dollarit eurost, mis on euro tugevaim näit ühisraha käibeletulekust 1999. aastal.

„Viimane info kinnitab tugevat inflatsioonilist survet ning hinnastabiilsus on ohus ka keskpikas perspektiivis,” ütles Trichet täna Frankfurdis. Trichet kordas, et panga prioriteet on eurooplaste intressiootused ankrus hoida. „Praegune rahapoliitika aitab seda saavutada,” lisas ta.

Euroopa Keskpank tõstis täna oma selle aasta inflatsiooniprognoosi 2,5 protsendilt 2,9 protsendile ning ütles, et inflatsioon jääb 2%st kõrgemaks ka tuleval aastal. Ühtlasi kärpis pank euroala selle aasta majanduskasvu prognoosi mullu detsembris prognoositud kahelt protsendilt 1,7 protsendile ning tuleval aastal 2,1 protsendilt 1,8 protsendile.

"Majanduse alusnäitajad on jätkuvalt tugevad,” kinnitas Trichet.

Euro on aastaga dollari suhtes tugevnenud 17%, õõnestades Euroopa kaupade konkurentsivõimet. Poliitikud nagu Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy on nimetanud euro tugevnemist „šokiks” Euroopa majandusele.

Võrdluseks on USA keskpank läinud aasta septembrist baasintressi kärpinud 2,25 protsendipunkti võrra. Turud spekuleerivad, et USA keskpank langetab sel kuul enim jälgitud baasintressi veel 75 baaspunkti võrra 2,25 protsendile. Tõenäolisemaks loetakse siiski 50punktist kärbet.

„Hr. Bernanke (USA keskpanga juht) hävitab oma poliitikaga USA dollari,” kommenteeris Bloombergile Marc Faber Ltd haldur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2008, 17:32
Otsi:

Ava täpsem otsing