Medvedev: inflatsioon on hind koha eest suurvõimude klubis

25. märts 2008, 11:09

Maikuus Venemaa presidendi ametisse asuv
Dmitri Medvedev näeb riigis kiireneva inflatsiooni ühe põhjusena energiarikka
Venemaa naasmist majanduslike suurvõimude sekka.

„Inflatsioon on Venemaa jaoks üsna tõsine probleem,” ütles Medvedev ajalehele Financial Times antud intervjuus. „See on sisuliselt hind, mis me maksame koha eest maailma majanduslike suurvõimude klubis,” ütles Medvedev.

Tarbijahinnad on ametist lahkuva Venemaa presidendi Vladimir Putini kaheksa võimuaasta jooksul kasvanud valitsuse prognoosidest kiiremini igal aastal välja arvatud 2003. a. Putini ajal, kes on lubanud jätkata Medvedevi peaministrina, on elanike keskmised sissetulekud kuuekordistunud ning riigi valuutareserv paisunud enam kui 500 miljardile dollarile. Riiki tulvanud nafta- ja gaasimüügi tulud ning elanike kasvanud sissetulekud on kannustanud tarbimisbuumi, mis teeb inflatsiooni ohjamise järjest raskemaks.

Läinud aastal küündis inflatsioon Venemaal 11,9 protsendile, veebruaris kiirenes see aasta arvestuses juba jaanuari 12,6 protsendilt 12,7 protsendile. See on kiireim näit 2005. aasta juulist. Jaekaubanduse käive kasvas veebruaris aastatagusega võrreldes 17%. Venemaa majandusministeerium tõstis eile selle aasta inflatsiooniprognoosi protsendipunkti võrra 9,5%le, põhjendades seda toiduainete ja teravilja hinnatõusu ning väikese tõenäosusega, et valitsuse jõupingutused inflatsiooni ohjamiseks varem seatud eesmärki saavutada suudavad, vahendas Bloomberg.

„Loomulikult kannustavad inflatsiooni ka muud tegurid,” ütles Medvedev, „eriti see, et meil ei ole veel toimivat siseturgu toiduainetele. Meil tuleb paljud toiduained sisse osta ning kuna praegu hinnad maailmaturul tõusevad, siis mõjutab see ka meid."

FT küsimusele, kas Medvedev toetab peamiste toiduainete hinna külmutamist, ametisse asuv president otsest vastust ei andnud. Ta kordas, et nagu muudeski majandusharudes peab Venemaa ka toiduainete tootmisel arendama kodumaist tööstust ja põllumajandust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2008, 11:07
Otsi:

Ava täpsem otsing