Raie: vaid 40% firmadest teatas viimasest kuriteost

Mariliis Pinn 25. märts 2008, 15:18

Kaubandus- ja tööstuskoja peadirektor Siim
Raiel oli hea meel, et tema isiklikke tähelepanekuid toetavad nüüd uuringud. Ta
tõdes, et palju saavad ettevõtted enda kaitsmiseks ka ise ära
teha.

Raie sõnul tuleb sellistest asjadest rääkida, sest probleemid ei käi mööda kivisid ja kände, vaid ikka inimesi mööda. „Vaid 40% firmadest teatas viimasest kuriteost, see on vähe. Ütleksin, et mitteteatamise põhjused on mugavad klišeed,“ tõi ta algatuseks välja ettevõtete passiivsuse.

„Sagedamini varastati tööriistu, seadmeid, toorainet, mis näitab, et ettevõte ei ole tegelenud siseturvalisusega. Vägisi tuleb meelde anekdoot mehest, kes igal õhtul väljus käruga tehaseväravast,“ sõnas Raie, et ka ettevõtted ise saavad palju ära teha.

Raie sõnul ei saa ignoreerida fakti, et tööandja ebaõiglast kohtlemist on tajunud 21% töötajatest. „Kui tööjõuturul on olukord, kus kõik otsivad talente, mõjub see, kui keegi kohtleb töötajat ebaõiglaselt või kui nii tajutakse, konkurentsivõimele halvasti,“ sõnas Raie.

„Sisemine nõrkus teeb väliselt haavatavaks, kui juba kuskil jamasid on, siis on neid ka rohkem, neil, kel on oma köögipool korras, on vähem jamasid,“ lisas ta.

Raie sõnul on ettevõtted küll füüsilistest riskidest teadlikud, kuid immateriaalne pool on nõrk. Näiteks 68% ettevõtetest kasutas valvesignalisatsiooni. „Vara kaitstakse igasuguste signaalide, lukkude ja muuga, mida on lihtne osta, kuid kõik, mis puudutab tööd inimestega ja mida ei saa sisse otsa, on kergelt hooletuses. Tulekahju vastu, mille tõenäosus on väiksem kui töötajate tekitatud kahjul, on ettevõte kindlustatud, kuid pettuste vastu mitte,“ lisas ta.

Raie sõnul peaks politsei võtma eeskuju maksu- ja tolliametist. „Oleks vaja politsei nõustavat ja ennetavat tegevust. Meil on hea kogemus maksu- ja tolliametiga, kellega mõni aasta tagasi peeti tuliseid lahinguid. Kui hakati rohkem tegelema ennetustööga, hakkisid kaduma ka suured probleemid. Ennetamine on odavam kui kahjudega tegelemine,“ sõnas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2008, 15:18
Otsi:

Ava täpsem otsing