Lasse Lehis: meie õnnetust võidakse kurjasti kasutada

27. märts 2008, 14:37

Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse esimees
Lasse Lehis ütles aripaev.ee-le, et ei maksa jääda lootma, et Euroopa Kohus
mõistab meie maksusüsteemi eripära, sest siis võidakse meie õnnetust
kurjasti ära kasutada, kui riik õigel ajal ei reageeri.

"Mis puudutab võimalikku kohtuasja Euroopa Kohtus, siis see on eelkõige Eesti riigi probleem, kuidas olla valmis nii positiivseks kui ka negatiivseks lahenduseks. Ettevõtjate jaoks see praegu mingit otsest probleemi ei kujuta, aga ma arvan, et riigil peaks kindlasti olema käitumisjuhis negatiivse lahenduse jaoks," ütles Lehis.

Lasse Lehis tõi välja neli aspekti, mis Eesti ettevõtja elus muutuvad seoses tulumaksuseaduse parandusega:

Esiteks, kuna deklaratsioone hakatakse esitama kord aastas, mitte igal kuul, läheb asjaajamine lihtsamaks - enam ei pea iga kuu maksma tulumaksu annetustelt, vastuvõtukuludelt, maksuintressidelt jne. Samuti lükkub maksu tasumise aeg tulevikku. See on posiitivne ja puudutab kõiki.

Teiseks, avansilise makse tõttu võib mõne olukord halveneda. Kui varasematel aastatel maksti suuremas summas dividende, aga 2009–2010 seda enam ei tehta, siis on avansiline makse koormaks, kuid loodetavasti õnnestub sel juhul taotleda avansilise makse vähendamist. See võib olla üks oluline põhjus loobuda 2008. aastal dividendide maksmisest.

Kolmandaks, kergemaks muutub nende elu, kes saavad tulu välismaalt (nt intresse, litsentsitasusid). Praeguse seadusega võrreldes saab rohkem rakendada maksuvabastusi ja tulumaksu mahaarvamisi topeltmaksustamise vältimiseks. Samuti kaob 2009. aastal ära tulumaksu kinnipidamine mitteresidentidele makstavatelt litsentsitasudelt, ka see võib Eesti ettevõtjate elu kergendada.

Neljandaks, muutub kapitalivähenduste ja likvideerimisjaotiste maksustamine, mis praeguse osalise maksuvabastuse asemel võib kaasa tuua hoopis mitmekordse maksustamise. Praktikas tähendab see ilmselt, et 2008. aastal hakkab toimuma igasuguseid imelikke ümberkorraldusi ja likvideerimisi, mida tavaolukorras ei toimuks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2008, 14:36
Otsi:

Ava täpsem otsing