E-äriregister pani firmavarguse võimaluse kinni

13. mai 2008, 11:06

Firmavarguste vältimiseks ja tuvastamiseks
on valminud e-äriregistril uus teenus, mis teavitab e-posti teel kõiki osanikke,
aktsionäre, nõukogu ja juhatuse liikmeid neid puudutavate ühingute andmete
muutmise avalduste esitamisest kohtu registriosakonda.

Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aaviku sõnul tõstab uus teenus ettevõtja turvatunnet. "Ettevõtjal ja ka kodanikul on võimalus www.eesti.ee portaalis määrata omale ametlik e-posti aadress, millele hakkavad tulema teated äriregistri teabesüsteemist. Näiteks kui äriregistrisse laekub avaldus isikuga seotud ettevõtja kohta, siis saadetakse vastavasisuline teade kõigile seotud isikute e-posti aadressidele,“ märkis Aavik.

Äripäev kirjutas eelmisel nädalal, et pinnale on kerkinud hulgaliselt juhtumeid, kuidas viimase kuu-poolteise jooksul oli firma juhatuse liige pettuse teel talle enesele teadmata oma kohalt kõrvaldatud ja petturitega asendatud. Enamasti oli tegemist ühemehe-osaühingutega, kus omanik oli ise ka juhatuse liige ning paljud kuulsid asjade seisust alles ajakirjanikult.

Justiitsministeerium teatas täna, et juhatuse liige saab äriregistri teabesüsteemi aadressil ariregister.rik.ee tasuta vaadata oma ettevõtte andmeid ja menetlusinfot ning veenduda, et juhatuse liikmed on ikka need, kes olema peavad. Äriregistri teabesüsteemis olevaid andmeid muudavad maakohtu registriosakonnad ning kuvatavad andmed on õigusliku jõuga. Samuti on äriregistri teabesüsteemist võimalik otsida teisi ettevõtteid ja pärida infot ka nende kohta.

Äriregistris on 2008 aasta mai seisuga registreeritud 219 652 juhatuse liiget, kes juhivad ühtekokku 72 365 juriidilist isikut. Eelmisel aastal toimus äriregistris seoses juhatuse liikmetega ühtekokku 43 379 muudatust, millest muudatusi juhatuse liikmete nimekirjas või muu osas oli 22 739 korral. Uusi juhatuseliikmeid registreeriti aga eelmisel aastal 20 640 korral.

"Need arvud näitavad, et Eesti ettevõtluses toimub vilgas tegevus, mistõttu on kurikaeltel tekkinud valdkonna vastu huvi. Uus teenus peaks seda huvi vähendama,“ rääkis Aavik.

Teavitusteenusest saab lugeda täpsemalt siit.

"E-äriregister kutsub üles korrigeerima ja täpsustama oma ettevõtte andmeid äriregistri ettevõtjaportaali abil,“ lisas Aavik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. May 2008, 15:18
Otsi:

Ava täpsem otsing