Loits vabastab väe

Ott Heinapuu 23. mai 2008, 00:00

Festivali avab Siberist pärit Vladisvar Nadiðana, kes elab praegu Berliinis. Nadiðana on osalenud arvukates traditsioone uuema muusikatunnetusega ühendavates projektides. Tema arsenali kuuluvad muu hulgas eri rahvaste parmupillid, torupill, viirastusepüüdja, õllepurgid ja hulk eksperimentaalseid pille.

Tartus mängib Nadiðana mandoliini vanemat tüüpi sugulast mandoolat, lisaks on ta võtnud kaasa hulga igasuguseid vähem ja rohkem eksootilisi puhkpille.

"Keskendume müütilistele regilauludele," avab Oorti kitarrimängija Sulev Salm eesti regiroki raudvarasse kuuluva bändi plaane, nimetades sajasüllaste sarvedega härja tapmise lugu. "Sellesuunaline plaat on meil kavandamisel," lubab ta publikule ka varem kuulmata lugusid.

Värskast pärit noorte setu poiste punklooribänd Zetod on seekord ühendanud jõud Obinitsa tütarlaste leelokooriga Tsibihärbläseq.

"Nagu alati, üritame peo võimalikult käima tõmmata setu rokiga," lausub Zetode pealik Jalmar Vabarna. Uute rahvapillide soolo- ja basskitarri ning akordioni toel vanadele setu lauludele uue elu sisse puhunud Zetod mängivad oma järgmisel nädalal välja tuleva plaadi "Lätsi tarrõ tagasi" lugusid.

"Minu mõistmine loitsust on ka kui üks suur improvisatsioon," räägib Regiöö programmijuht ja ansambli Triskele liige Toivo Sõmer, selgitades, et tema mõistmist mööda ütlesid meie esivanemad loitsides, mida tarvis, sellises meeleolus, nagu nad olid ja nii, kuidas oskasid.

"Aga kogutud tekstid, mis on säilinud siiamaani, on niivõrd vägevad isegi tänapäeva kontekstis, kui inimesed ei usu eriti teispoolsusesse. Kui neid tekste lugeda, siis võib natuke aimu saada, mida esivanemad uskusid."

Vanade loitsude põhjal improviseeritakse Regiöö lõpetuseks keskööl Jaani kirikus. Kaasa löövad vaimuliku rahvamuusika ansambel Triskele, kandlelööja Tuule Kann ja laulja Anne Maasiku koos Vladisvar Nadiðanaga.

Öö jätkub spontaanse regijämmiga setu meestelaulu ansambli Liinatsuraq ja põhiliselt naisväelise regilauluansambli Sinimaniseele eestvedamisel. Lisaks vaikselt nurgas kuulamisele on võimalik astuda lauluringi ja eestlauljale koos ülejäänud kooriga takka laulda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing