Fond: Eesti peaks vajaduste rahuldamise asemel energiatarbimist vähendama

29. mai 2008, 12:55

Friedrich Eberti Fondi esindaja Dr. Elmar
Römpczkyk ütles oma ettekandes III Läänemeremaade Energiadialoogi konverentsil,
et nii nagu Eesti ja ka paljud teised, ei
keskenduta energiatarbimise vähendamisele, selle asemel püütakse üha
kasvavaid vajadusi rahuldada.

Eestile andis ta vaid ühe peamise soovituse: keskenduda riigi üldise energianõudluse vähendamisele. „Ei räägita sellest, kuidas energiatarbimist vähendada, vaid sellest, kuidas rohkem energiat toota,“ sõnas Römpczky konverentsiosalejatele tuumajaama pilti näidates.

Ta leiab, et Balti riikide probleem on vähene teadvustamine, kuidas on kolm E-d ehk ehitamine, energia ja efektiivsus omavahel seotud ning üsna tihti valitakse teadmatusest valed lahendused.

Euroopa Liit on arvestanud, et 40% energiatarbimisest on seotud elamutega. „Selge arusaam, et ehitiste pealt saab kokku hoida ja energiat säästa. Ja raha ei ole siin esimene probleem,“ rääkis ta, lisades, et Euroopa Liit on rahaliste vahendite olemasolu energiasäästmise eesmärgil, selgesti mõista andnud.

„Enda seisukohalt ja fondi seisukohalt näen vajadust kolmepoolseks koostööks ärimaailma ja kodanike ja valitsuse vahel,“ pakkus ta üldisema lahenduse energiasäästmise aluseks oleva riikliku koostöö osas.

Saksamaalt, kus ta päris on kasutatakse hoonetel energiapasse ehk energiamärgistusi. Römpczky sõnul ei saa seal energiapassita maja müüagi, sest pass näitab täpselt ära, millised on energiakulud selles majas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2008, 12:33
Otsi:

Ava täpsem otsing