G8: laenukriisi asemel on uus suurim oht tooraine hinnad

15. juuni 2008, 14:20

Maailma kaheksa juhtiva tööstusriigi
rahandusministrid leiavad, et kerkivad toidu- ja kütusehinnad on laenukriisi
järel muutunud suurimaks ohuks maailma majandusele.

„Suurim mure on toidu- ja eriti kütusehindade mõju inflatsioonile,” ütles Briti rahandusminister Alistair Darling pärast G8 ametnike kohtumist Jaapanis, Osakas.

Saksamaa rahandusministri asetäitja Thomas Mirow märkis, et naftahindade tõus uute rekorditeni tähendab seda, et ostuvõime väheneb tohutult, vahendas Bloomberg.

Inflatsioon kiireneb hoogsalt pärast seda, kui nafta hind jõudis ennenägematu 139,12 dollarini barreli kohta 6. juunil ning ka toidu toorainete hinnad on teinud uusi rekordeid.

JP Morgani valuutastrateegi Claudio Pironi sõnul suureneb G8 mure inflatsiooni pärast.

G8 ministrid jäid tava juurde mitte teha avaldust valuutade kohta, sest keskpankurid puuduvad kõnelustelt. Samas USA rahandusminister Henry Paulson ja Prantsusmaa rahandusminister Christine Lagarde rääkisid tugeva dollari olulisusest.

„Tugev dollar on meie rahvuslik huvi,” ütles Paulson.

Ministrid tõid riskidena välja veel languse USA eluasemeturul ja stressis finantsturud, märkides, et tingimused on siiski paranenud pärast eelmise aasta aprilli, kui USA laenukriisi nähti suurima murena.

IMF prognoosib, et sel aastal tabab arenenuid riike kiireim inflatsioon pärast aastat 1995, samas majanduskasvud jäävad seitsme aasta aeglaseimaks. Tõusvad hinnad ähvardavad lämmatada majanduskasvu ka edaspidi, sest majapidamiste eelarved tõmbuvad kokku ja tootmishinnad tõusevad.

G8 moodustavad USA, Suurbritannia, Jaapan, Kanada, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa ning Venemaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2008, 16:33
Otsi:

Ava täpsem otsing