Hiinal on kõige rohkem USA laenugigantide Fannie ja Freddie võlakirju

Mariliis Pinn 15. juuli 2008, 12:49

Sel ajal, kui USA poliitikud kutsuvad
kodulaenufirmasid Fannie Mae ja Freddie Maci riigistama, juhib FreedomWorks
tähelepanu sellele, et laenuandjate aitamisel liiguvad miljardid USA
maksudollarid investoritele ja välisvalitsustele.

Freddie ja Fannie pikaajalisi võlakirju on välismaal ostnud kõige rohkem Hiina, Jaapan, Kaimani saared, Luksemburg ja Belgia, vahendas marketwatch.com. Välisinvestoritele kuulub üle 1,3 triljoni väärtuses võlakirju.

FreedomWorksi president Matt Kibbe kommenteeris: "Iga GSE võlakirja prospektis on selgelt kirjas, et neid ei taga USA valitsus. Seetõttu teenivad nad ka paremat riskiboonust. Valitsuse abi oleks kõige halvem lahendus USA maksumaksjatele ja laenuvõtjatele, kes on juba maksnud kõrgemat intressi välisinvestoritele.“

Fannie Mae ja Freddie Mac aktsiad kukkusid läinud nädalal järsult ning kahe panga probleemid jätsid USA dollari vaid sendi kaugusele kõigi aegade madalseisust euro suhtes.

USA meedia andmeil kaalub valitsus ühe või mõlema võtmist riigi kontrolli alla, kuna kollaps ei tule kõne allagi - Fannie ja Freddie portfellis või nende tagatisega on pool USA 12 triljoni dollarilise kodulaenuturu laenudest.

Fannie ja Freddie on unikaalsed hübriidid USA finantssüsteemis - börsifirmad dividende nõudvate aktsionäridega ent "vaikimisi" valitsuse garantiiga. Mõlema on ellu kutsunud USA Kongress, et tagada stabiilne rahavoog eluasemelaenude finantseerimiseks. Mõlemal on tippreiting AAA, mis võimaldab neil turult laenu saada pea sama odavalt, kui USA riik ise oma võlakirju emiteerides, mille eest ostetakse siis pankadelt hüpoteeke.

Eriti oluliseks on kahe hiiu roll kasvanud mullu USA kinnisvaraturult puhkenud laenukriisis - investorid on nõustunud kodulaenudega seotud võlakirju ostma veel vaid Freddie ja Fannie garantiiga. Just need kaks on USA eluasemeturul elu sees hoidnud. Läinud nädalal lõi aga investorite usaldus kõikuma, kui ajalehed kirjutasid valitsuse kriisikavadest ning ühe osariigi föderaalreservi eksjuht hoiatas, et turuväärtuse järgi on Freddie ja Fannie "tehniliselt maksejõuetud". Kinnisvaraturu krahh on sulatanud nende varade väärtust ning toonud suuri kahjumeid, mille katteks omal kapitali napib.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 16:57
Otsi:

Ava täpsem otsing