Kommentaar: Ansip, lennuki nokk on suunaga allapoole!

Ralf-Martin Soe 13. august 2008, 11:43

Nüüd on ta käes. Ametlik majanduslangus,
mis tähendab, et Eesti on selle aasta esimese poolaastaga selgelt vaesemaks
jäänud.

Veel aasta alguses sai peaminister Andrus Ansip õigustatult kasutada pankur Indrek Neivelti väljendit, et majandus, kiirest aeglustumisest hoolimata, endiselt kasvab ja lennuki nokk on veel tõususuunas.

Paraku ametliku statistika järgi lennuk enam ei tõuse, vaid langeb üsna korralikus tempos. Kuhu ja kuidas, seda ei tea praegu keegi. Mis tähendab ainult seda, et riigi mõttes Eesti vaesub. Ja on vaesunud terve 2008. aasta, kuna esimese kvartali kasv oli üksnes 0,1 protsenti, mis teeb aritmeetiliseks keskmiseks poolaasta lõikes siis - 0,65%. Optimistidele jääb veel ainult lootus, et statistikaamet eksib metodoloogiliselt, nagu väidab Hansapank.

Igatahes praeguste ametlike tulemuste järgi me kaugeneme selgelt strateegilisest (või pigem poliitilisest) eesmärgist "15 aastaga 5 rikkama Euroopa Liidu riigi sekka." Muide, autorid Claudio Zucchelli ja Dag Kirsebom tõid oma äsja ilmunud Eesti majanduse raske maandumise raamatus välja, et selle eesmärgi saavutamiseks peab majanduskasv olema keskmiselt 16 protsenti aastas. See oleks küsitav isegi siis, kui Eestis avastataks erakorraline naftavaru. Paraku seda ei juhtu.

Keskerakonnale aga nii palju, et kui nende erakonnas võeti juba aasta alguses vastu otsus, et majanduskasvu aeglustumist nimetakse majanduslanguseks (mille väljaütlemiseks tekkis õigus alles täna), siis nüüd ei jää neil midagi muud üle, kui näha ette majanduskriisi. Ehk tõenäoliselt asendavad nad majanduslanguse majanduskriisiga, kuigi kriisiks peaks majanduslangus vähemalt kaks kvartalit järgnema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2008, 12:32
Otsi:

Ava täpsem otsing