Pistiseskandaal pitsitab päästekeskuse tippjuhte

1706-aripaev 29. august 2008, 07:30

Pärnu päästedepoo ehitamise varjus kerkisid
linna külje all nooblis elurajoonis Lääne-Eesti päästekeskuse tippjuhtide
eramajad nagu seened pärast vihma. Punase kuke vastu võitlevas asutuses leiba
teenivad Jaanus Teearu ja Marek Kukk on antud pistise võtmises süüdistatuna
kohtu alla.

Audru vallas Papsaare külas asub Meremetsa elurajoon, kuhu on viimase paari aastaga kerkinud külatäis uhkeid maju. Sihvakate mändide all, kiviviske kaugusel liivasest Valgerannast ja golfiväljakust on endale pesa teinud koguni neli Lääne-Eesti päästekeskuse tippjuhti ja ametnikku.

Lisaks päästetöödeteenistuse juhile Jaanus Teearule ja haldusteenistuse juhile Marek Kukele, kes on majanaabrid, on Meremetsale maja ehitanud või ehitamas veel ka mõlema mehe otsesed alluvad: päästetöödeteenistuse juhi asetäitja Jaanis Otsla ning haldusbüroo peaspetsialist Veljo Vask.

Majaehituse tõttu ja korruptsioonikahtlusega sattusid neist kaks - Teearu ja Kukk - 2007. aastal kaitsepolitsei huviorbiiti.

Mõlemale on esitatud süüdistus pistise võtmises ning oktoobris tuleb meestel taas kohtukulli ees aru anda.

Samal ajal, kui tollal Pärnumaa päästeteenistuse direktorina töötanud Teearu ja tema asetäitja Kukk kinnistuid müünud firmalt East Partners notaris maaostutehinguid tegid, kuulutas Teearu välja ka teistkordse riigihanke Pärnumaa päästekeskuse depoo juurdeehituseks. Esimene riigihange nurjus, sest küsitud rahasummad osutusid riigile üle jõu käivaks. Loobuti kardinatest, peenest mööblist, summa vähenes ja uuele riigihankele kvalifitseerus kaheksa firmat. Odavaima pakkumise teinud Eviko paraku siiski võitjaks ei osutunud.

"Selle firma pakkumisel olid osal ridadel nullid ehk see firma ei teinud kõiki töid, mistõttu me ei saanud seda arvestada," selgitab Lääne-Eesti päästekeskuse praegune direktor Ivar Kaldasaun.

2005. aasta veebruaris kuulutas Teearu käskkirjaga võitjaks Paide firma OÜ Tafrix, hanke maksumus ulatus ligi 7 miljoni kroonini ja ehitus võis alata.

Riigihanke võitja pole juhuslik. Tafrixi üks omanikke Taavi Jaaniste on Teearu klassivend, hea ja ammune sõber.

Teearul ja Kukel tundus aga olevat lisaks depoo juurdeehitusele ka oma plaan, sest samal ajal hakkasid Valgeranda kerkima meeste eramajad. Süüdistuses seisab, et firma Tafrix ehitas samal ajal depood ja ka Teearu maja.

Nii Teearu kui ka Kukk said enda majaehituseks Tafrixi kaudu soodsalt ehitusmaterjale. Teearu ajas asju oma hea sõbra Jaanistega, sai firma vahendusel endale soodsalt ehitusmaterjale, erinevatele arvetele lasi märkida tellijaks OÜ Tafrix. "OÜ Tafrix raamatupidamises kajastus osa arveid kui Pärnumaa päästeteenistuse Pärnu depoo juurdeehituse riigihankes kulutatud summadena," seisab süüdistuses. "Need arved on Jaanus Teearu elukoha ehitus- ja viimistlusmaterjalide ning tööde teostamise eest kokku summas 368 491 krooni, millest Teearu maksis OÜ-le Tafrix sularahas 312 281 krooni, jättes tasumata käibemaksu."

Taavi Jaaniste toimunut kommenteerida ei soovi. "Küsige kellegi teise käest, mina ei oska seda kommenteerida. Nägemist!" ütleb ta telefonis.

Päästedepoo laienduse eest otseselt vastutav Kukk toimetas aga oma maja ehitamist Tafrixi töödejuhataja Jaanus Alliksaarega. Süüdistuse järgi võttis Kukk mitmel korral pistist, saades Tafrixi kaudu soodsamalt ehitusmaterjale - soojustusvilla ja kipsplaate.

Lisaks seisis Kukk oma kolleegi, personali- ja asjaajamistalituse juhtivspetsialisti Heli Lepa eest, hankides talle majaehituseks soodsamalt ehitusmaterjali ja lubades vastuteenena tööd nii Alliksaarele endale kui ka firmale uute riigihangete näol.

Mõistagi sai sellise "superdiili" tulemusena Tafrixist Pärnumaa päästekeskuse lemmikfirma. Sama aasta oktoobris otsustas Teearu sõlmida Tafrixiga läbirääkimiste käigus depoo 4. korruse väljaehitamiseks täiendava hankelepingu, mille summa oli käibemaksuta ligi 1,4 miljonit krooni.

Kukk tegi endast kõik oleneva, korraldas näilise konkurentsi hinnapakkumistel ja libistas Kilingi-Nõmme päästekeskuse ja politsei ühishoone ehituse samuti Tafrixile.

Tõsi, siiani uurimise käigus ilmsiks tulnud ja tõendatud altkäemaksu summad pole suured. Teearu sai "soodustusi" kokku 56 210 krooni, Kukk aga 4746 krooni. Kas tegemist on ainult jäämäe veepealse osaga? Olid tehingud sedavõrd hästi varjatud ja kavalalt tehtud? Neile küsimustele annab vastuse oktoobris jätkuv kohtuprotsess.

"Mina ei oska nende koduehitusest midagi rääkida. Mina ei usu nende ebalojaalsusesse," kinnitab Lääne-Eesti päästekeskuse direktor Ivar Kaldasaun. "Tegemist on inimeste kadeduse ja kibestumisega," põhjendab ta. Alluvaid iseloomustab ta ainult ülivõrdes: konkreetsed, põhjalikud, korrektsed. Ei ühtegi varasemat pattu ega karistust. "Mis huvi peaks olema üldse pistist võtta, kui see firma võitis hanke?" imestab Kaldasaun.

Ta ütleb, et mis puudutab päästeametnike palkasid ja majaehitust, on palgad aastast 2005 kahel korral tõusnud. "Ausalt öeldes oleks ka pisut kummaline, kui päästeametniku palk ei võimaldaks tal pangalaenu võtta. Need ajad on möödas," ütleb ta.

Pistiseskandaali sattunud Paide ühe suurima, mitmeid riigihankeid võitnud ehitusfirma Tafrix omanikud võisid seni hingata kergelt: erilisi apse, mis firma mainele plekke jätaks, pole.

Tafrixi taga on kolm Järvamaa meest: Taavi Jaaniste, Riho Metsla ja Kaido Kurvits. Neist kaks esimest on firma asutajad ja neile kuulub enamik aktsiaid. Firma edukus paistab numbritest: 2007. aastal teenis firma ligi 8 miljoni kroonise puhaskasumi ning omanikud otsustasid sellest poolteist miljonit krooni endale dividendidena kasseerida.

Esimene võidukas hange tuli riigihangete registri andmetel 2002. aastal, kui firma sai õiguse ehitada Imavere põhikooli juurdeehituse.

Järgnes Päinurme internaatkooli ühiselamu rekonstrueerimine. Väätsa prügila väljakuulutatud riigihankeid on Tafrix võitnud koguni kolmel korral: 2003. aastal olmehoone ja sorteerimishoone ehituse ning neli aastat hiljem sorteerimishoone juurdeehituse hanke. 2004. ja 2005. aastal olid Pärnu päästeteenistuse depoohoone riigihanked.

2005. aastal tunnistas Türi linnavalitsus sealse majandusgümnaasiumi hoone renoveerimise riigihanke parimaks pakkujaks soodsama hinna tõttu Tafrixi.

Summa jäi 6,5 miljoni kanti, sellest kolmandik tuli Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist ja Eesti riigi riiklikkust arengukavast. Kolmandiku andis Türi linn. Renoveerimistööde projekteerija oli Krive Ehitus OÜ ja ehitaja OÜ Tafrix. 2006. aastal võitis firma Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikeskuse akende ja uste paigalduse hanke.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. August 2008, 07:30
Otsi:

Ava täpsem otsing