Evli hakkab Vene aktsiatega kauplema läbi Tallinna

10. september 2008, 16:59

Evli panga investeerimispanganduse juht
Mikael Thunved ütles aripaev.ee-le, et firma loodab kuue nädala jooksul alustada
kauplemist Vene aktsiaturul. "Teeme seda läbi Tallinna," kommenteeris ta.

Thunved lükkas ümber kahtlused, et investeerimispank lõpetab Eestis tegevuse. Vastupidiselt plaanib pank integreerida Eesti turgu tugevamalt Rootsi ja Soome klientidega.

„Näib, et turul liigub kuulujutt, et me tõmbame ennast koomale, kuid see pole tõsi,“ ütles Thunved. „ Aastal 2002 ostsime investeerimispanga Suprema Securities ning oleme selles regioonis, kuna tahame olla Läänemere ümbruses ning see sobib väga hästi meie strateegiaga,“ lisas ta.

„Katsume praegu integreeruda meie äriga ümber Läänemere. Oleme koostamas Balti tooteportfelli, mis sobiks paremini Soome, Rootsi ja teistele rahvusvahelistele klientidele. Tahame näiteks Rootsi kliendile pakkuda Baltimaade, kuid peatselt ka Venemaa tooteid. Sellest perspektiivist on Baltimaad huvitavad,“ ütles ta. "Meie väga selge sõnum on, et tahame siia kanda kinnitada."

„Loomulikult turud on langenud ning praegu on raskemad ajad, kui paar aastat tagasi, eriti Balti riikides ning me ei saa käed rüpes istuda ja vaadata, kuidas turg muutub üha keerulisemaks,“ rääkis pankur.

„Meil on Baltimaades organisatsioon 40 inimesega, ca 25 peaks neist olema Eestis. Otsime Tallinnasse vanemspetsialiste. Hetkel oleme suurendamas oma meeskonda peaaegu kõikides valdkondades. Inimeste leidmine on olnud keeruline, kuid vast nüüd on natuke lihtsam,“ tunnistas ta. "Me otsime ühte-kahte inimest Eestis, kuid miks mitte palgata rootslane või soomlane, kes näeb Evlit seestpoolt."

Tulevikusuundadest rääkis Thunved, et üldine strateegia kui selline jääb ikkagi samaks, ettevõtte selgroog on endiselt investeerimispanganduse teenused. "Turg on karm ja me peame rohkem töötama. Igal pool maailmas on turg halvenenud, kuid me peame sellele reageerima, kuna tunneme vastutust oma organisatsiooni suhtes ja loomulikult oma aktsionäride ees. Tuleb tunnistada, et oleme kahanenud natuke, kuid see on majanduslanguse peegeldus,“ rääkis ta.

Viimasel ajal toimunud suuremat kaadrivoolavust Evlis ei osanud Thunved kommenteerida. „Ausalt öeldes ma ei tea, miks kaader on liikunud, miks osa kolleege juhtkonnast on lahkunud. Ei tea, kas neil kõigil on olnud lahkumiseks üks põhjus või erinevad. Need asjad lihtsalt juhtuvad, kuid ei tapa meid vaid teevad tugevamaks,“ tõdes pankur.

Selle kohta, miks eelmised paar aastat kasvanud Eesti turul teenis pank kahjumit, ütles Thuved, et sellele pole ühte ainsat vastust. „Me oleme investeerimispanganduses suhteliselt väike organisatsioon ning jääme selleks alati. Tehinguid ei saagi olla väga palju,“ märkis ta ja tõi näite, et kui mõni 8-9 kuud kestnud tehing ebaõnnestub on see suur kaotus.

„Vahetasime nime Supremast Evliks ning ka see on väljakutse, kuid ettevõtete ja institutsionaalsete investorite hulgas oleme siiski tuntud. Üritame edaspidi enam keskenduda privaatpangandusele ehk jõukatele eraisikutele,“ lisas ta. Thunved ütles, et nad ei tegutse aktiivselt jaepanganduses.

„Kuue nädala jooksul loodame kauplemist alustada Vene aktsiaturul, mida me pole varem teinud. Teeme seda läbi Tallinna,“ ütles Thunved. Tema sõnul on juba nõudlus teenuse järele olemas.

Thunved rääkis, et loomulikult Venemaa-Gruusia konflikt halvendab täna koostööd Vene turuga ning piiratud efekti on juba nähtud. "Kuid siiski Venemaa on lähedal ning on väga suur turg ning me tahame seal olla. Rootsi ja Soome ettevõtted on näidanud üles suurt huvi minna Vene turule.“

Baltimaade aktsiaturust rääkides tunnistas Thunved, et juulis nägime põhja, kuid nüüd on indeks tõusnud 12-14% ning mõned Eesti aktsiad on tõusnud 30 kuni 40%. „On märke, et ostjad tulevad tagasi, kuid vara öelda, kas turg jääb stabiilseks. Kuid aktsiaturg on alati 6 kuni 12 kuud ees üldisest majandusest."

Thunved usub Evli edusse Eestis ja Baltimaades, kuna neil on kolm tugevat trumpi: „Integreerida Eesti, samuti Läti ja Leedu turgu tugevamalt Rootsi ja Soome klientidega. Teiseks vaatame, mida toob Vene turg. Ning plaanime keskenduda rohkem kohalikele turgudele. See on tõsi, et me pole siin väga tuntud ja tuleb tööd teha.“ Ta lisas, et loodab, et uued töötajad annavad kasvu olulise panuse.

Evli Securities AS Ida-Euroopa Kapitaliturgude osakonna juht Mattias Wallander lisas, et Tallinna börsi andmetel on 2008. aasta jaanuarist augustini olnud Evli turuosa eurode arvestuses 5,89%. Kuid augustis on see tõusnud 8,21%-ni.

Wallander usub, et Evli on põhjas ära käinud. „Meie kliendibaas pole vähenenud. Usume, et tõstame turuosa 10-12% ning sama palju kaotavad seda Hansapank ja SEB, mis tähendab ka tervemat turgu, kuna praegu on tegu põhimõtteliselt oligopoliga.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2008, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing